komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

Wystawa o kardynale Kominku – nieznanym Ojcu Europy – w Brukseli

piątek, 9.6.2017 11:10 , komentarze: 0 , odsłony: 755
kategorie artykułu:

Po Rzymie, Berlinie i Wrocławiu wystawa „Przebaczenie i pojednanie: Kardynał Kominek – nieznany Ojciec Europy” zostanie pokazana w Brukseli. 8 czerwca br. w Palais des Beaux Arts (BOZAR) ekspozycja została zainaugurowana z udziałem m.in. prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
W Rzymie życie i działalność „odnalezionego” Ojca Europy pokazywano na ekspozycji w Muzeach Watykańskich (23 października – 7 grudnia 2015 r.), w berlińskim Landtagu była dostępna od 29 lutego do 8 kwietnia 2016 r., we Wrocławiu można ją było oglądać od 14 maja do 26 września 2016 r. w Arsenale. 

Spotkanie inaugurujące wystawę w Brukseli z udziałem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W tle, na ścianie, dzieło Beksińskiego „Jan Chrzciciel”, fot. UM 

W Brukseli „Przebaczenie i pojednanie: Kardynał Kominek – nieznany Ojciec Europy” pozostanie do 30 lipca 2017 r. w Galerii Ravenstein, mieszczącej się w Mezzanine, naprzeciwko głównego wejścia do Palais des Beaux Arts (BOZAR), w pobliżu brukselskiego Dworca Centralnego. Zwiedzającym będzie udostępniona za darmo (oprócz poniedziałków) w pięciu wersjach językowych – polskim, francuskim, angielskim, niemieckim i niderlandzkim.

Ekspozycja w Belgii, dzięki pomocy i uprzejmości dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotra Oszczanowskiego została wzbogacona o trzy eksponaty, reprezentujące polską sztukę współczesną, są to: „Jan Chrzciciel” Zdzisława Beksińskiego, „Klatka” Magdaleny Abakanowicz i „Czarny sen” Władysława Hasiora.  

Wystawa w trzech aktach
Zgodnie z wymową i przesłaniem wystawy, zaraz po wejściu na salę ekspozycyjną zwiedzający zobaczą dwie rzeźby autorstwa niemieckiego artysty Alexandra Polzina. „Reqiuem” jest symbolem wojny i żałoby, natomiast „Podwójny anioł” przywodzi na myśl pojednanie. Potem będzie można „towarzyszyć” życiu i dziełu Bolesława Kominka, pokazanego na tle wydarzeń zaczerpniętych z historii stosunków polsko-niemieckich, a także dziejów Europy sprzed II wojny światowej, z czasów wojennej pożogi oraz lat powojennych. 

Autorzy podzielili całość na niejako trzy akty, nazwając je: W cieniu Hitlera: 1939-1945; W cieniu Stalina: 1945-1956; Droga do pojednania: 1956-1974.

Bolesław Kominek, choć nominację biskupią i urząd administratora we Wrocławiu dostał w 1951 r., do Wrocławia przyjechał pięć lat później. Sakrę biskupią przyjął potajemnie 10 października 1954 r. w Przemyślu. Dopiero 28 czerwca 1972 r. został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945. Był pierwszym arcybiskupem wrocławskim, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II i inicjatorem orędzia, które w historii nie miało sobie podobnych. To jedna z najwybitniejszych postaci powojennego Kościoła w Polsce i zarazem niekwestionowany mąż stanu. Pięćdziesiąt lat temu, w 1965 r., napisał „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły słynne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”. Była to pierwsza próba pojednania narodów podjęta po II wojnie światowej. Wystosowanie „Orędzia…” spotkało się z ostrym sprzeciwem władz i represjami wobec Kościoła w Polsce. Biskupi niemieccy odpowiedzieli na Orędzie 5 grudnia 1965 r. Wystawa w Arsenale przypomina to wydarzenie w kontekście drogi, która doprowadziła do polsko-niemieckiego pojednania.

W latach 1971-1974 kardynał Bolesław Kominek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Decyzją papieża Pawła VI został kreowany kardynałem 5 marca 1973. Zmarł we Wrocławiu rok później. Pochowany został we wrocławskiej archikatedrze.

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.10.2019 09:24
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele