Wystawa plenerowa poświęcona Oldze Boznańskiej

wczoraj, 20 godz temu 155 0

We wtorek, 29 kwietnia 2025 roku, na ul. Świdnickiej we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa – oficjalne otwarcie plenerowej wystawy „Olga Boznańska. Jak zostać artystką i nie umrzeć z głodu”, upamiętniającej 160. rocznicę urodzin oraz 85. rocznicę śmierci jednej z najwybitniejszych polskich malarek. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Roku Olgi Boznańskiej, ustanowionego przez Sejm RP.

To bardzo ważne, aby w przestrzeni publicznej upamiętniać ważne dla polskiej kultury artystki, które w XIX i na początku XX wieku musiały walczyć przede wszystkim o prawo do artystycznej edukacji, swoje miejsce w galeriach sztuki, o własne pracownie, wreszcie – o możliwość niezależnego tworzenia i utrzymania się ze sztuki. Dlatego w 2024 r złożyłam w Sejmie projekt uchwały wypracowany wraz z Karoliną Dzimirą-Zarzycką –  by rok 2025 był czasem poświęconym lepszemu poznaniu twórczości i postaci Olgi Boznańskiej. Nadchodzący majowy weekend jest doskonałym pretekstem do odwiedzenia ekspozycji, dostępnej dla każdej osoby spacerującej w centrum Wrocławia. I chociaż Olga Boznańska nie była wrocławianką, to jako wrocławianki i dolnoślązaczki chciałyśmy zadbać o pamięć o niej - podkreśliła Jolanta Niezgodzka, wiceprezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet i posłanka na Sejm RP, jedna z inicjatorek projektu.

- Wystawa pozwoliła pokazać biografię Olgi Boznańskiej od nieco mniej znanej strony i zastanowić się, jak na karierę najbardziej znanej polskiej malarki przełomu XIX i XX wieku wpływały kwestie finansowe. Z jakimi problemami borykała się jako młoda dziewczyna marząca o karierze artystki? Jak wspierała ją rodzina? Czy sukces artystyczny przełożył się również na sukces finansowy? Jak się okazuje, wiele problemów, z jakimi sto lat temu zmagała się Boznańska i inne artystki jej pokolenia, pozostaje wciąż aktualnych - powiedziała Karolina Dzimira-Zarzycka, historyczka, pisarka, kuratorka wystawy i współautorka projektu,

- Potrzebujemy kobiet-patronek naszych szkół, placów i ulic. I to nie tych bocznych, ciemnych, słabo uczęszczanych, przy których nie stoją żadne budynki. Kobiety zasługują na to, żeby patronować najbardziej reprezentatywnym miejscom w naszym mieście. Dlatego fakt, że nasza wystawa o Oldze Boznańskiej znajduje się w samym sercu Wrocławiu jest dla mnie bardzo znaczący - zaznaczyła Karolina Leontowicz, koordynatorka projektu,

- W Departamencie Różnorodności Społecznej, którym zarządzają kobiety widzimy, że jest potrzeba realizowania projektów z kobietami, dla kobiet i o kobietach. Rozumiemy, że dopóki ona istnieje to my nie możemy się zatrzymać w swoich działaniach - powiedziała Joanna Czerkasow z Departamentu Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego.

Otwierające wystawę podkreśliły nie tylko artystyczną rangę Boznańskiej, ale również jej niezwykłą determinację, niezależność i wkład w przełamywanie barier społecznych, z jakimi mierzyły się kobiety-artystki przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa, umieszczona w przestrzeni publicznej od Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego, ma na celu przybliżenie postaci Boznańskiej szerokiemu gronu odbiorców, w tym także tym, którzy na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką w instytucjonalnym wymiarze.

Projekt zrealizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet we współpracy z Departamentem Różnorodności Urzędu Miejskiego Wrocławia i Wrocławskim Instytutem Kultury. Wystawa stanowi część cyklu Praktyki Kultury i jest ono współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 maja 2025 roku. Organizatorki zachęcają mieszkańców i turystów do odkrycia na nowo tej wyjątkowej postaci polskiej kultury.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)