komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 27 czerwca 2019

Maryli, Wladyslawa

Wystawa poświęcona podwodnym statkom przycumowała do Hydropolis

środa, 7.6.2017 13:35 , komentarze: 0 , odsłony: 942
kategorie artykułu:

- Zadałem sobie pytanie, czy możliwe byłoby stworzenie maszyny lub statku, który funkcjonowałby jak ryba? – Zastanawiał się przed ponad 200 laty wrocławianin Karl Heinrich Klingert, który w 1795 roku zaprojektował okręt podwodny. Hydropolis zaprasza na wystawę, prezentującą m.in. model tego statku.

Stworzona we współpracy z Muzeum Nurkowania w Warszawie wystawa pt. „K.H. Klingert i okręty podwodne XVII i XVIII wieku” przedstawia pionierskie projekty autorstwa najznakomitszych wynalazców tamtych czasów, m.in. Williama Bourne’a, który stworzył pierwszy projekt łodzi podwodnej. Wystawa dostępna jest w strefie wystaw czasowych Hydropolis do 5 lipca w cenie standardowego biletu.

Fascynacja głębinami sięga starożytności
Choć prawdziwy przełom nastąpił dopiero w XVII stuleciu, gdy powstawać zaczęły pierwsze konstrukcje zdolne do pływania pod powierzchnią wody, próby odkrywania głębin morskich miały miejsce już w starożytności. Arystoteles opisuje specjalny dzwon nurkowy, w którym człowiek mógł przez krótki czas eksplorować dno przybrzeżnych stref morskich. W takim urządzeniu, przypominającym odwróconą filiżankę, prawdopodobnie zanurzał się jeden z największych antycznych władców – Aleksander Wielki.

Okręt w kształcie ryby
Karl Heinrich Klingert – wrocławski wynalazca oraz nauczyciel fizyki – rozumiejąc ograniczenia stosowania dzwonu, myślał o bardziej praktycznym sposobie poruszania się pod wodą i w 1795 roku stworzył niezwykły projekt okrętu podwodnego. – Wyobrażałem sobie tę maszynę w przeróżnych kształtach, stanęło jednak na kształcie ryby. (…) Po tym jak określiłem cel, kształt, wielkość, wyposażenie itp., wykonałem rysunek takiego statku…” – pisał w 1822 roku Klingert, autor projektu. Przedstawił nie tylko szczegółowy rysunek okrętu, ale także opisał jego działanie.

Korespondencja ta pozostała jednak bez echa, bowiem odkryta została dopiero w 2015 roku przez autorki książki „K.H. Klingert obywatel Wrocławia” Justynę Wasiak i Karinę Kowalską. Model, który powstał na podstawie wspomnianego rysunku, obejrzeć można w Hydropolis. Wystawa zawiera także przykłady innych pionierskich projektów okrętów podwodnych z XVII i XVIII wieku.

Wrocławski da Vinci
- Karl Heinrich Klingert to postać zapomniana w historii naszego miasta, ale wspólnie z warszawskim Muzeum Nurkowania przywracamy mu należyty rozgłos –
mówi Rafał Zagrobelny, menedżer Hydropolis. Zaprojektowanie okrętu podwodnego to nie jedyne osiągnięcie Klingerta, nazywanego „wrocławskim da Vincim”. W swoim dorobku ma także wiele innych sukcesów. Choć autorem pierwszej koncepcji kombinezonu nurkowego był Leonardo da Vinci, to właśnie Klingert jako pierwszy zaprojektował i następnie wykonał w pełni użyteczny skafander do poruszania się pod wodą. Replikę tego wynalazku można było oglądać w Hydropolis w ubiegłym roku.

Utalentowany konstruktor na przełomie XVIII i XIX w. wykonywał także akcesoria do prowadzenia doświadczeń z dziedziny fizyki, stworzył urządzenia astronomiczne do obserwatorium uniwersyteckiego, a także opracował wiele wynalazków przydatnych w różnych dziedzinach życia. Wśród nich m.in. drabina strażacka z koszem, proteza ręki, krzesło do fizjoterapii, wózek inwalidzki czy też pościel wypełniona powietrzem.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 5 godz temu
środa, 26.6.2019 15:00
poniedziałek, 24.6.2019 08:55
czwartek, 20.6.2019 13:30
wtorek, 18.6.2019 09:06
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork