komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 8 lipca 2020

Edgara, Elzbiety

X Studencki Festiwal Pianistyczny

piątek, 25.1.2019 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 837
kategorie artykułu:

W dniach 30 stycznia – 3 lutego 2019 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbywać się będzie X Studencki Festiwal Pianistyczny – w tym roku poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Każdego dnia festiwalowego o godz. 19.00 w Sali Koncertowej AMKLzapraszamy na koncert w wykonaniu studentów AMKL (wstęp wolny!). Ideą Studenckiego Festiwalu Pianistycznego jest upamiętnianie twórczości wybitnych kompozytorów związanych w większym lub mniejszym stopniu z muzyką fortepianową. I edycja festiwalu sięga 2006 roku i była poświęcona muzyce Wolfganga Amadeusza Mozarta. W kolejnych edycjach upamiętnialiśmy twórczość m.in. Franciszka Liszta, Josepha Haydna, Claude’a Debussy’ego, Sergiusza Rachmaninowa czy Roberta Schumanna.

 

Organizując studenckie festiwale, podpisujemy się pod tak obecnie popularną ideą ”peer learning” – uczenie się od samych siebie, od otoczenia – często wykorzystywaną w uczelniach zachodnich (choć trzeba nadmienić, że zawsze taki typ uczenia się w naszych uczelniach istniał). W naszym wypadku (chodzi o kontekst Akademii Muzycznej) studenci zapoznają się w ciągu trzech lub pięciu lat studiów w sposób szczególny z twórczością kompozytorów eksponowanych na kolejnych edycjach festiwalu. Słuchając samych siebie, swoich koleżanek i kolegów, porównują różne interpretacje i zapoznają się w ten sposób z bogactwem spuścizny kompozytorskiej danego twórcy.

Nie znaczy to, że utwory wspomnianych kompozytorów nie są wykonywane w procesie rudymentarnego przebiegu studiów. Jednak słuchanie interpretacji znacznie większej liczby utworów danego kompozytora umożliwia im skoncentrowanie się na innych niż zazwyczaj aspektach związanych ze sztuką wykonawczą.

Pozwala to bliżej zapoznać się ze stylistyką poszczególnych utworów, śledzić fazy rozwojowe w twórczości danego kompozytora i ich wpływ na rozwój języka kompozytorskiego oraz wynikające z tego możliwości interpretacyjne, a także umiejscawiać je w kontekście twórczości innych artystów. Jednak najbardziej istotnym celem festiwali jest umożliwienie studentom zaprezentowania się w przestrzeni dużego audytorium (a takim zapewne jest nasza nowa Sala Koncertowa). 

Zapraszamy więc na kolejną edycję Studenckiego Festiwalu Pianistycznego, który przyciąga coraz większą publiczność, a jego wymiar dydaktyczny jest nie do przecenienia.

prof. Grzegorz Kurzyński
Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Kierownik Katedry Fortepianu

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.7.2020 12:29
niedziela, 5.7.2020 08:20
poniedziałek, 22.6.2020 13:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele