XXI sesja Rady Miejskiej Wrocławia

piątek, 11.7.2025 13:05 149 0

Zakończyły się obrady XXI Sesji Rady Miejskiej Wrocławia. 

W ramach zmian w budżecie Miasta na 2025 rok, przyznano między innymi dodatkowe 13,5 mln zł dla spółki Ekosystem. Z dniem 30 czerwca Ekosystem zakończył dotychczasowe umowy z wykonawcami usług na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Tych wykonawców wyłoniono w trybie przetargu jeszcze w 2023 roku. Z kolei w trakcie prac nad budżetem Wrocławia na 2025 rok nie można było dokładnie określić kosztów nowych umów.  

Radni przegłosowali rozpoczęcie prac nad nowym Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu. W związku z nowymi przepisami ustawowymi, które nakładają obowiązek aktualizacji miejskich planów adaptacji co 6 lat, a także zapisami dotychczasowego „Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Wrocławia do roku 2030”, również przewidującymi sześcioletni cykl, podjęliśmy decyzję o opracowaniu nowego dokumentu MPA.

Obowiązujący dotąd plan dla Wrocławia został przygotowany według metodyki, która uległa dużym zmianom wraz z wejściem w życie nowej ustawy. Nowy plan będzie w pełni zgodny z aktualnymi oczekiwaniami ustawodawcy. Będzie też wzbogacony o szersze możliwości analityczne. To pozwoli na jeszcze trafniejsze diagnozy i lepsze dopasowanie działań przeciwdziałającym skutkom zmian klimatycznch.

Podjęto uchwałę w sprawie zmian w zasadach płatnego parkowania. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
 Nowe stawki mają związek m.in. z dużymi problemami z dostępnością miejsc parkingowych. Zmieniono również zasady dla aut hybrydowych – także z uwagi na to, że ich liczba rośnie. Gdy Wrocław wprowadzał preferencje dla nich ponad dekadę temu, były one nowinką technologiczną. Dziś jest ich na tyle dużo, że zwolnienie ich z opłat za czas postoju również negatywnie wpływa na rotację i dostępność miejsc.
 Szczegółowy opis nowych stawek wraz z uzasadnieniami zmian dla poszczególnych stref można znaleźć tutaj: 
https://www.wroclaw.pl/komunikacja/od-nowego-roku-we-wroclawiu-podrozeja-abonamenty-za-parkowanie

Podjęto uchwały o rozpoczęciu prac nad nowymi Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego (aleja Wiśniowa, Park Złotnicki, aleja Architektów)
Intencją pierwszych dwóch planów jest m.in. ochrona przed nieadekwatnymi do okolicy zamiarami budowlano-inwestycyjnymi. Potrzebne są ustalenia planistyczne dla ochrony samego Parku Złotnickiego (wysokie walory przyrodnicze) oraz plany wykorzystania złotnickiej przestrzeni na potrzeby zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Aleja Architektów – tu rozpoczęcie prac nad planem ma związek z definitywnym wycofaniem gminnej działki na rogu al. Architektów i Kosmonautów z możliwości sprzedaży. Zostanie przeznaczona pod teren zieleni, a jej stary drzewostan będzie ochroniony. Jest to zgodne z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Petycję w tej sprawie składał także Komitet Społeczny „Zielone Nowe Żerniki”.  
Uchwalono Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego dla rejonów:

·        ul. Jastrzębia. Historia prac nad planem: https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/781
·        ul. Konduktorska. Historia prac nad planem: https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/757

Przegłosowano uchwałę w sprawie rozwiązania Rady Osiedla Zacisze–Zalesie–Szczytniki.
Rada Miejska może podjąć decyzję o rozwiązaniu Rady Osiedla w przypadku konfliktu uniemożliwiającego sprawne funkcjonowanie osiedla – po wcześniejszym przeprowadzeniu mediacji. Tu mediacje były prowadzone i nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a funkcjonowanie Rady Osiedla było de facto sparaliżowane.  
Rada Osiedla Zacisze – Zalesie – Szczytniki prowadziła posiedzenia niezgodnie z przepisami – w trybie hybrydowym (w okresie, gdy jedynym dopuszczalnym prawnie po pandemii był już stacjonarny). Ponadto głosowano tam uchwały bez wymaganego kworum. Nieterminowo złożono również roczne sprawozdanie z działalności Osiedla za 2023 rok.
Rozwiązanie Rady Osiedla jednogłośnie zarekomendowała Komisja Osiedli, Partycypacji, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Wrocławia, w której zasiadają członkowie, sami będący radnymi u siebie na osiedlach. Prezydent Wrocławia może teraz powołać zarząd tymczasowy osiedla - do czasu wyboru Rady Osiedla na kolejną kadencję.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)