Z jakiego jedzenia słynie Wrocław?

czwartek, 23.2.2023 16:53 1743

Większość polskich regionów zazwyczaj może pochwalić się swoimi lokalnymi daniami czy przekąskę, które są znane w całym kraju. Biorąc pod uwagę cały Dolny Śląsk, sprawa nieco się komplikuje, a wszystko za sprawą historii, ponieważ po zakończeniu II wojny światowej na tych terenach zamieszkiwała ludność o odrębnej kulturze, a także tradycjach kulinarnych. Pomimo tego faktu, istnieje kilka potraw, które mogą bezpośrednio kojarzyć się z Wrocławiem. Jakie zatem potrawy warto spróbować? Podpowiadamy.

Co warto zjeść w centrum Wrocławia?

Pierwszym i ciekawym daniem wrocławskim jest Śląskie Niebo. To nic innego, jak gotowane, uwędzone bądź peklowane mięso wieprzowe, które polewa się sosem z suszonym owoców. Najczęściej są to śliwki, lecz dopuszczalne są także morele, jabłka oraz gruszki. Mięso podaje się z kluskami na parze, bądź kluskami ziemniaczanymi. Potrawę to zna praktycznie każdy mieszkaniec Dolnego Śląska, co z całą pewnością stawia ją na pierwszym miejscu listy tradycyjnych dań tego regionu.

Innym, lecz równie smacznym daniem będą kluski wrocławskie. Na Dolnym Śląsku nadziewa się je kostkami białego pieczywa, co jest pewnym wyróżnikiem. Zamiłowanie do klusek wrocławskich widoczne jest nawet w całej architekturze miasta czy dawnych legendach. Jedna z nich traktuje o zegarze kluskowym, który wspomagał wrocławskie gospodynie w przygotowaniu na czas najlepszego obiadu. Do dziś znajduje się również tak zwana Brama Kluskowa na Ostrowie Tumskim.

Większość turystów zna z kolei żurek śląski. Przygotowywany jest na bazie zakwasu żytniego, a do dodatków można zaliczyć białą kiełbasę i różne wędzonki. Przyprawia się go grzybami, czosnkiem, śmietaną czy majerankiem. Najczęściej podawany jest z jajkiem ugotowanym na twardo. Najbardziej efektownie prezentuje się w wydrążonym bochenku chleba.

Co jeszcze charakteryzuje kuchnię wrocławską?

Kolejnym popularnym wrocławskim daniem jest bigos wrocławski. Jest to potrawa znana i lubiana niemal w całej Polsce, jednak ten z Dolnego Śląska przygotowywany jest na bazie czerwonej kapusty z kawałkami mięsa wieprzowego, czyli polędwicy, boczku oraz kiełbasy. Aby dodać całej potrawie nieco charakteru, dodaje się do niego rodzinki, jabłka, a nawet czerwone wino. Połączenie to gwarantuje charakterystyczny smak, który różni się od powszechnie rozpoznawanego dania na bazie kapusty i mięsa.

Na deser z pewnością warto spróbować ciasta drożdżowego z kruszonką cynamonową. Niemal każda restauracja wrocławska ma je w swoim menu. Kruszonka wzbogacona jest o cynamon, co wyróżnia ten deser na tle innych placków drożdżowych. Dzięki temu ciasto ma niezwykły smak i aromat.