komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Za tydzień rusza Europa na Widelcu!

środa, 22.5.2019 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 383
kategorie artykułu:

Za nieco ponad tydzień (29 maja) rozpocznie się festiwal Europa na widelcu. Dziś, na konferencji prasowej, przedstawiliśmy szczegółowy program i atrakcje festiwalu. 
- Europa na widelcu to największy i najlepszy festiwal kulinarny,  który ma też przesłanie. To nie tylko konsumpcja, ale także refleksja - uczczenie rocznicy wyborów 1989. Co roku na bazie tej rocznicy budujemy coś nowego. Ponieważ w tym roku mamy 30. rocznicę Okrągłego Stołu i 15. rocznicę wstąpienia Polski do UE, zatrzymujemy się nad tym, jakie znaczenie miały te wybory dla Polski i dla innych państw. Postanowiliśmy zaprosić – poprzez wrocławskich kucharzy -  przedstawicieli tych krajów,  które dzięki naszym wyborom w 1989 roku i Okrągłemu Stołowi odzyskali swą podmiotowość. Do tych państw - państw bloku wschodniego dokoptowaliśmy  kraje byłej Jugosławii. W ten sposób chcemy przypomnieć, jak wielką mądrość wykazaliśmy porozumiewając się, osiągając kompromis. Dzięki niemu jesteśmy w UE. W Jugosławii kompromisu nie było i zaczęła się krwawa wojna. To przypomnienie, że często kompromis, nawet jeśli nie zadowala wszystkich, jest mądry, bo chroni nasz przez takimi wydarzeniami – tak Robert Makłowicz opisuje pomysł na tegoroczną edycję Europy na Widelcu. 
- Bardzo się cieszymy, że ten festiwal odbywa się we Wrocławiu. Kultura kulinarna jest bardzo ważnym elementem tego, co się dzieje na świecie. To jest przestrzeń, w której można się porozumiewać. Cieszę się, że czasie, kiedy mamy duże tarcia w kraju i w Europie, my się spotykamy przy wielkim europejskim stole z menu wolności, przy którym będziemy rozmawiać i się jednoczyć – dodaje Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta UM Wrocławia. 

Tegoroczny program festiwalu to 5 dni różnorakich europejskich, kulinarnych atrakcji. Między 29 maja a 2 czerwca festiwalowi goście będą mogli wziąć udział w jarmarku europejskich i dolnośląskich produktów regionalnych, degustacji dolnośląskich win, podniebnym obiedzie, wydarzeniach w bibliotece i w kinie Nowe Horyzonty, grze miejskiej, warsztatach kulinarnych i wykładach. 

Tegoroczny festiwal to także koncert Krzysztofa Cugowskiego. Legendarny głos zaśpiewa z Wrocław Respect Orchestra nie tylko polskie hity. Wystąpi również Natalia Lubrano. Wszystkie naczynia będą biodegradowalne, z liści palm czy z otrąb. 

Za nami już 10 lat EnW. Odwiedziło nas przez te lata prawie 200 tys. osób, zaprezentowaliśmy 418 potraw, wydaliśmy 398 tysiące porcji tych potraw. Gotowało je dla nas 550 kucharzy. Przygotowaliśmy 1050 kilogramów tortu. Dla Zespołu Szkół Gastronomicznych zebraliśmy ponad pół miliona złotych. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
wtorek, 7.7.2020 14:14
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele