Zabezpiecz swoją pompę dzięki czujnikowi poziomu wody. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć

sobota, 27.1.2024 21:07 111

Ciche buczenie pompy, dość szybko przechodzące w głośne i nieprzyjemne, prawdopodobnie oznacza, że suchobieg naraził ją na zatarcie. Wyobraź sobie, że coś podobnego mogłoby stać z naprawdę kosztownym sprzętem w zakładzie przemysłowym albo przepompowni ścieków. Wyposażając użytkowane pompy w odpowiedni czujnik poziomu wody, łatwo unikniesz poważnej awarii. Jak to możliwe?

Dlaczego warto zamontować czujnik poziomu wody?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na czujnik poziomu wody? Przede wszystkim jego obecność zwolni Cię z ciągłej kontroli pracy pompy: wykorzystując taki czujnik, nie narazisz jej na suchobieg ani zalanie. Twoje dotychczasowe obowiązki przejmie więc elektronika. W jaki sposób? Można to wyjaśnić na przykładzie działania sondy konduktometrycznej. 

Sonda konduktometryczna

Stosowana często sonda konduktometryczna jest tandemem dwóch sond: roboczej oraz odniesienia. Kiedy obie z nich zanurzone są w cieczy przewodzącej (przynajmniej słabo), obwód elektryczny zostaje zamknięty, co sygnalizuje płynący prąd. Rozłączenie obwodu wskazuje natomiast obniżenie poziomu cieczy – jedna z sond opuszcza ją, a obwód otwiera się. W dobrym czujniku poziomu wody, np. jednym z dostępnych w kategorii https://sklep-prawm.pl/czujniki-poziomu-cieczy sklepu internetowego PRAWM, przemienne napięcie zasilające będzie odseparowane galwanicznie od sieci zasilającej.

Jakie funkcje może mieć czujnik poziomu wody?

Dostępne czujniki wykorzystują w pełni zdolności sond konduktometrycznych, oferując wiele możliwości. Zdecyduj, których potrzebujesz do swoich zastosowań.

Funkcje sygnalizacyjne

Standardowo czujnik poziomu wody przekaże zwłaszcza informację o suchobiegu pompy. Możliwości jednak jest więcej – jedne powiadomią o zanurzeniu sond, inne o poziomie wody między sondami, a jeszcze inne, użyteczne zwłaszcza w przypadku obsługi szamba, o zapełnieniu i grożącym przelewaniu. Przydatne bywa powiadamianie o awarii pompy – szczególnie kiedy ciecz jest mocno zanieczyszczona.

Funkcje sterownicze

Sygnał to jednak nie wszystko. Czujnik poziomu wody powinien podejmować rozsądne decyzje automatycznie. Spotkasz się więc z takimi, które sterują napełnieniem lub opróżnianiem zbiornika z ustaloną histerezą między poziomami – co jest użyteczne np. w przepompowni ścieków, zabezpieczają przed suchobiegiem, lub wyłączają pompę w przypadku awarii. Dla studni głębinowych użyteczne okażą się te, które sterują pompą za pomocą sygnału z ciśnieniowego wyłącznika.