Zabezpieczenie płodności wrocławian chorych onkologicznie

piątek, 18.2.2022 14:47 632 0

Zabezpieczymy płodność wrocławian chorych onkologicznie. Po leczeniu będą mogli starać się o potomstwo 

Demografia w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Z roku na rok obserwujemy, jak ten problem narasta i narasta, dziś co piąta para jest trwale niepłodna. Coraz więcej z nich nie jest w stanie pozwolić sobie na leczenie – mówiła radna Magdalena Razik-Trziszka, Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Osiedli i Partycypacji w Radzie Miejskiej Wrocławia. Radni i radne Nowej Nadziei złożyli dziś do Biura Rady Miejskiej Wrocławia Program polityki zdrowotnej pod nazwą „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2024”. Możemy im pomóc w sprawnym powrocie do normalności. Zróbmy to – mówił radny Nowej Nadziei Maciej Zieliński. 

W 2018 roku we Wrocławiu na nowotwory złośliwe zachorowało 1785 mężczyzn, 1538 kobiet 

Szacuje się, żeproblemem niepłodności może być dotkniętych ponad 42 tys. mieszkańcówWrocławia. W grupie tej obecnie znajdują się osoby, którym z powodu zachorowania na nowotwory złośliwe nie udało się zrealizować swoich planów prokreacyjnych. 

Jak wyliczyła radna Razik-Trziszka: W roku 2018 Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu stwierdziło w województwie dolnośląskim 13.762 zachorowań na nowotwory złośliwe. W 2018 roku we Wrocławiu na nowotwory złośliwe zachorowało 1785 mężczyzn, 1538 kobiet.

Młodzi pacjenci onkologiczni utratę płodności wskazują jako jeden z kluczowych problemów wiążących się z chorobą nowotworową. Stąd nasza inicjatywa, by najpierw zabezpieczyć na to środki w budżecie gminy na 2022 r. i w końcu ten program zacząć realizować. Dziś przedkładamy gotowy program polityki zdrowotnej pod nazwą „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2024” do Biura Rady Miejskiej – podkreśliła Magdalena Razik-Trziszka. 

Wysokie koszty sprawiają, że płodności nie są w stanie zabezpieczyć osoby, które marzyły o posiadaniu potomstwa 

Wysokie koszty zabezpieczenia płodności na przyszłość są ponoszone dziś wyłącznie przez pacjenta, dlatego często sprawa płodności schodzi na dalszy plan, bo koszty związane z leczeniem onkologicznym konsumują najwięcej. Te wysokie koszty sprawiają, że płodności nie są w stanie zabezpieczyć osoby, które marzyły o posiadaniu potomstwa – zaznaczyła Magdalena Piasecka, Przewodnicząca Klubu Radnych Nowa Nadzieja w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. 

Piasecka podkreśliła, że podobny projekt będzie z inicjatywy Nowej Nadziei realizowany na Dolnym Śląsku. Udało się środki na ten program zabezpieczyć w budżecie województwa. Mam nadzieję, że te wspólne działania pozwolą pomóc osobom, które tej pomocy najbardziej potrzebują – mówiła. 

Pokażmy, że Wrocław wspiera osoby w najtrudniejszej sytuacji 

Chciałbym zaapelować do radnych miejskich Wrocławia, do Prezydenta Jacka Sutryka o poparcie tego projektu. Ten projekt nie ma ani barw ani pułapek politycznych, chcemy pokazać, że Wrocław wspiera osoby w najtrudniejszej sytuacji, osoby, które toczą walkę z chorobą, osoby, które mają już wystarczająco dużo stresu. Możemy im pomóc w sprawnym powrocie do normalności. Zróbmy to – mówił radny Nowej Nadziei Maciej Zieliński. 

Adresatami Programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2024są mieszkańcy Wrocławia między 28 a 40 rokiem życia. Płodności u 30% populacji docelowej dotkniętej problemem utraty płodności w wyniku terapii przeciwnowotworowej. Uda się w ten sposób pomóc 30 mężczyznom oraz 50 kobietom. 

Program zakłada wprowadzenie rozwiązań rekomendowanych przez ONCOFERTILITY. Finansowaniu będą podlegały: 

  1.        Konsultacja kwalifikująca
  2.        Konsultacja psychologiczna/psychoonkologiczna
  3.        Badania diagnostyczne
  4.        Konsultacja lekarska kwalifikująca do zabezpieczenia płodności
  5.        Zabieg pobrania komórek jajowych (u kobiet), nasienia (u mężczyzn).
  6.        Mrożenie materiału i przechowywanie przez 24 miesiące. 

Jednostkowy koszt w przypadku kobiet to 6300 zł
Jednostkowy koszt w przypadku mężczyzn to 2300 zł

Dodaj komentarz

Komentarze (0)