komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 27 czerwca 2019

Maryli, Wladyslawa

ZACZYTANI...Katherine Weeb "Echa pamięci" [rozstrzygnięcie konkursu]

piątek, 5.12.2014 12:45 , komentarze: 0 , odsłony: 2297
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  i WYGRAJ nowości Księgarni MATRAS. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Katherine Weeb, Echa pamięci, Kraków 2014 Insignis Media

 

Katherine Weeb to młoda, utalentowana angielska pisarka. Już jako kilkuletnie dziecko marzyła o tym, żeby pisać. Czytanie książek uważa za niebywałą przyjemność. Miłość do książek zaszczepiła jej babcia w przeświadczeniu, że jest to pasja, której warto poświęcić czas. Pisarka przyznaje, że historia  pasjonuje ją najbardziej. Daje temu wyraz w swoich fascynujących powieściach. Stara się być w miejscach, które opisuje. Jej książki  przedstawiają i wyciągają  na światło dzienne rodzinne sekrety kilku pokoleń Brytyjczyków.  Debiutem  literackim pisarki była powieść „Dziedzictwo”, uznana za najlepszą książkę lata 2010 roku. „Echa pamięci” to jej druga opublikowana w Polsce powieść. Autorka z okazji niedawnej polskiej premiery tej książki, nagrała specjalnie dla polskich czytelników krótki filmik, w którym pozdrawia i zachęca do lektury.

Duży wpływ na  dzieciństwo pisarki  mieli dziadkowie, którzy posiadali farmę w hrabstwie Devon w południowo-zachodniej Anglii. Ukochana wnuczka bardzo często jeździła do nich na wakacje i spędzała tam całe lato. Im Katherine była starsza, tym babcia bardziej otwierała się przed wnuczką, opowiadając ciekawe historie z młodych lat. Niezwykle romantyczne  przeżycia związane były z okresem, kiedy poznała dziadka. Do dziś pisarka przetrzymuje listy, które dziadkowie pisali do siebie w okresie młodości. Planuje wykorzystać je przy tworzeniu kolejnej powieści. Inspiracją do napisania dziś prezentowanej książki była biografia brytyjskiego artysty-malarza, Johna Augustusa. Bohaterkami jego obrazów są wyjątkowo ważne dla niego kobiety. Augustus mając niezwykły urok osobisty, dorobił się też opinii wielkiego uwodziciela kobiet. W Dorset, gdzie toczy się akcja powieści mieszkał kilka lat z żoną, kochanką i dziećmi z obu związków. Do tej pory zachowało się ich wspólne zdjęcie z pikniku na szczycie klifu w Dorset.

Akcja powieści toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. Młody historyk sztuki Zach Gilchrist, główny bohater powieści, prowadzi galerię. Będąc fanem słynnego malarza Aubreya, chce napisać o nim książkę. Życie i twórczość największego współczesnego malarza planuje przedstawić z innego niż dotychczas punktu widzenia. Książka ukazałaby się na otwarcie wielkiej wystawy obrazów Aubreya. Indywidualność Aubreya polegała na tym, że w swoich pracach potrafił w zadziwiający sposób przedstawić uczucia. Narysowane przez niego osoby wyglądają jak żywe. Zach dociera do wsi Blacknowle na wybrzeżu Dorset, gdzie słynny artysta wraz z rodziną spędzał wakacje przez kilka kolejnych lat. Chce się dowiedzieć, jak ważny  dla jego życia i twórczości był pobyt w tym odosobnieniu. Zgłębiając tajniki jego bytności, dochodzi do wniosku, iż jest to zakątek pełen sekretów. Ich sprawczynią/bohaterką jest Mitzy Thatcher, dzisiaj zdziwaczała staruszka. Niegdyś... muza Aubreya.

Jest to świetnie napisana książka, od której nie można się oderwać. Wyjątkowa opowieść o wielkiej, niespełnionej miłości. Książka niezwykła pod wieloma względami.  Autorka w taki sposób przedstawiła tok wydarzeń, że czytelnik do ostatniej chwili nie jest w stanie przewidzieć co się za chwilę wydarzy. Co prawda nie czytałam jeszcze debiutanckiej powieści K. Weeb „Dziedzictwo”, ale po lekturze „Ech pamięci” sięgnę po nią na pewno.

Jadwiga Rogowska

Książka jest wypożyczana w Bibliotece Pedagogicznej oraz w bibliotekach publicznych Ząbkowic, Barda, Brzeźnicy/Przyłęku,  szukaj jej także w bibliotece w swoim mieście!      

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW DO WYGRANIA DWIE KSIĄŻKI OD KSIĘGARNI MATRAS!!!

Wspaniały pomysł na Świąteczny Prezent!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zniszcz ten dziennik

Keri Smith

Grupa Wydawnicza K.E. Liber

Pobrudzenie, wylanie kawy, zmoczenie, zgniatanie kartek – to tylko niektóre z poleceń, które będą musieli wypełnić posiadacze kalendarza "Zniszcz ten dziennik". Dziennik ten to nie tylko miejsce na zapiski, ale również szansa na kreatywne podejście do tematu destrukcji. Dziennik stał się bestsellerem przede wszystkim ze względu na to, jak szerokie jest jego zastosowanie. Nie tylko pobudza on twórcze działania, ale pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na przedmiot, jakim jest książka. Zamysłem autorki dziennika, Keri Smith, było przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że wszystko, co nas otacza, ma swój niepowtarzalny charakter i wyłącznie od nas zależy, jak go wykorzystamy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU:

Nagrody w postaci książek wygrywają Joanna Gorzelska z Bielawy i Marzena Styrczek ze Świdnicy.

Gratulujemy!


Książki będą do odebrania w księgarniach MATRAS http://www.matras.pl/ksiegarnie 
Najbliższe księgarnie: Wałbrzych, Wrocław, Świdnica.
Czas odbioru książki: 3 tygodnie

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 5 godz temu
środa, 26.6.2019 15:00
poniedziałek, 24.6.2019 08:55
czwartek, 20.6.2019 13:30
wtorek, 18.6.2019 09:06
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki