Zakażeni pomagają zakażonym we Wrocławiu

wtorek, 14.1.2020 10:32 1159 0

Informacja o zakażeniu HIV może bardzo zmienić świat każdego, kogo dotknie. Jak trudne jest takie doświadczenie najlepiej wie… inny zakażony. I właśnie pomoc seropozytywnych kolegów dla nowo zdiagnozowanych osób HIV+ oferuje Społeczny Komitet ds. AIDS w ramach ruszającego 15 stycznia projektu BUDDY POLSKA, finansowanego z grantu przekazanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Według oficjalnych danych epidemiologicznych na temat liczby zakażeń HIV w Polsce podawanych przez NIZP-PZH tylko w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku nowych zakażeń HIV zanotowano prawie 1000 w porównaniu do 1275 przez cały 2018 rok. To oznacza tysiąc osobistych tragedii, tysiąc osób, spośród których zapewne tylko niewielka część nie została z problemem sama. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi Społeczny Komitet ds. AIDS.

- Diagnoza HIV to bardzo stresogenna sytuacja. Nie każdy ma po niej dostęp do profesjonalnej pomocy np. psychologa. Zresztą, często sami profesjonaliści świadczący usługi pomocowe mają wiele wątpliwości dotyczących diagnozy HIV czy przebiegu procesu leczenia. Osoby te skupiają się pewnie częściej na kryzysie sytuacyjnym, w jakim znalazła się nowozdiagnozowana osoba. Niekiedy łatwiej porozmawiać… z kumplem. Takimi kumplami, z angielskiego buddies, będą w programie specjalnie przeszkoleni wolontariusze żyjący z HIV. Wysłuchają, wesprą, pomogą poradzić sobie z nową sytuacją. Wolontariusze mogą podzielić się swoim doświadczeniem, bezpłatnie i w pełnej dyskrecji. Z projektem ruszamy nie tylko we Wrocławiu, ale też w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu – mówi o programie BUDDY POLSKA Michał Muskała, koordynator projektu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.

Każda osoba z diagnozą HIV zgłaszająca się do programu będzie mogła kontaktować się przez 3 miesiące z przeszkolonym wolontariuszem HIV+, który od co najmniej dwóch lat wie o własnym zakażeniu. Będzie on jak kumpel, który wysłucha i doradzi w oparciu o własne doświadczenia. Buddy może pomóc odnaleźć się w sytuacji zakażenia i rozpoczynania leczenia antyretrowirusowego.

- Codziennie 3-4 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Dlatego każde działanie informacyjne na temat terapii i życia z wirusem jest bardzo cenne. Szczególnie istotne są programy, które angażują samych seropozytywnych, ponieważ najlepiej pokazują, że osoba żyjąca z HIV może być aktywnym człowiekiem, który prowadzi normalne życie i jeszcze pomaga innym. Taki właśnie jest projekt Społecznego Komitetu ds. AIDS – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)