Zakup elektronarzędzi do domu. Jak wybrać mądrze?

piątek, 19.11.2021 15:19 291

Nawet zwykły remont mieszkania często nie obejdzie się bez użycia podstawowych elektronarzędzi, takich jak wiertarka czy szlifierka kątowa. Pół biedy, jeżeli takowy sprzęt już posiadamy, ale gorzej, gdy czekają nas poważne zakupy sprzętowe. Wtedy warto zrobić solidne rozeznanie rynku i przemyśleć konkretne zapotrzebowanie. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ przy zakupie nawet zwykłych elektronarzędzi, możemy sporo przepłacić lub wręcz przeciwnie – kupić sprzęt, którego możliwości nie wykorzystamy. Jak zatem przygotować się do zakupu elektronarzędzi do domu lub mieszkania? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku!

Krok 1: poznaj swoje potrzeby

Zanim przystąpimy do zakupu konkretnego sprzętu, musimy dobrze przeanalizować nasze potrzeby. Pomyślmy, do jakich prac remontowych czy codziennego majsterkowania potrzebujemy dane urządzenie. Często zdarza się tak, że albo kupimy dobry i profesjonalny sprzęt, z którego korzystamy kilka czy kilkanaście razy w ciągu roku, albo wyposażymy się w tanie narzędzie, które nie będzie w stanie sprostać stawianym mu zadaniom. Zarówno pierwszy, jak i drugi przykład nie jest dla nas komfortowy, ale za to można w łatwy sposób zaradzić takim sytuacjom. Jak to zrobić? Wystarczy dobrze przemyśleć nasze oczekiwania!

Świetnym przykładem będzie w tym miejscu podział sprzętu na przewodowy i akumulatorowy. Jeżeli wiemy, że szukamy elektronarzędzia do pracy na terenie domu, to być może warto zdecydować się na rozwiązania przewodowe. Nie trzeba pilnować naładowanych akumulatorów, a narzędzie wystarczy tylko podłączyć do gniazdka elektrycznego. Analogicznie, jeśli zależy nam na mobilności i pragniemy często korzystać ze sprzętu np. w ogrodzie czy oddalonym warsztacie bez dostępu do stałego źródła zasilania – wtedy elektronarzędzia akumulatorowe będą o wiele lepszym wyborem.

Oprócz tego przeanalizujmy intensywność robót, które chcemy wykonywać. Dla przykładu nie warto kupować ciężkiej młotowiertarki, jeśli nie zamierzamy skuwać tynku czy płytek gresowych z podłogi. Wtedy wystarczy zakup zwykłej wiertarki udarowej, która sprawdzi się w większości sytuacji.

Krok 2: dokładnie sprawdź parametry techniczne

Dokładne zapoznanie się z parametrami technicznymi elektronarzędzia wraz z kompletną świadomością własnych potrzeb, zagwarantuje zakupem dopasowanego sprzętu. Jedyny problem to wiedza o tym, które parametry techniczne są dla danego rodzaju narzędzia najważniejsze. Najczęściej jednak nietrudno zgadnąć, o jakie dane techniczne zapytać w sklepie stacjonarnym czy też poszukać w opisie produktu w sklepie online. Zawsze najważniejsze są walory typowo użytkowe, aczkolwiek przy okazji warto zwrócić uwagę na różne dodatkowe funkcjonalności, które dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo i komfort posługiwania się elektronarzędziem. Dla przykładu pożądaną funkcją w szlifierkach kątowych  jest zabezpieczenie przed samoczynnym uruchomieniem narzędzia w przypadku zaniku napięcia.

Krok 3: stacjonarnie czy przez internet?

Na koniec mniej istotna, ale ciekawa kwestia, czyli forma zakupu elektronarzędzi. Do niedawna królowały w tej dziedzinie sklepy stacjonarne. Trudno się dziwić, skoro można w nich obejrzeć i namacalnie sprawdzić interesujący nas sprzęt. Tym bardziej, gdy kupujemy produkt profesjonalny w niemałej cenie. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem internetu i pojawieniem się specjalistycznych sklepów internetowych, jak np. isprzet.pl. Zakupy online przyniosły ogrom korzyści zarówno dla zwykłych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów w dziedzinie budownictwa. W jednym miejscu można przebierać w ofertach setek producentów sprzętu, a szczegółowe zdjęcia produktowe, pozwalają dokładnie zapoznać się z wyglądem i budową interesującego nas elektronarzędzia. Tym samym zakupy przez internet okazały się równie bezpieczne i szybkie, co zakupy w sklepach stacjonarnych.