Zakup mieszkania na warszawskim rynku pierwotnym – jakie opłaty?

wtorek, 16.8.2022 16:46 148

Coraz więcej osób, głównie młodych, decyduje się na zakup własnych mieszkań w Warszawie. Z jakimi opłatami będą musieli się oni zmierzyć? Informacje na ten temat znajdą Państwo w poniższym artykule!

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Rynek pierwotny w kontekście nieruchomości oznacza wszystkie nowe, jeszcze nieużywane mieszkania, domy albo lokale usługowe. Powstają one poprzez przedsięwzięcie deweloperskie. Podczas zawierania transakcji, zawsze jedną stroną będzie inwestor (czyli deweloper albo  spółdzielnia mieszkaniowa). Kiedy zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, będziemy mieli do czynienia z szeroką gamą możliwości oddania inwestycji do stałego użytku. Jeśli nie zależy nam specjalnie na czasie, to możemy kupić mieszkanie, kiedy jest jeszcze na etapie tzw. "dziury w ziemi". Mieszkanie, na poziomie bardzo dobrym z rynku pierwotnego jest w tzw. stanie deweloperskim. W momencie jego zakupu, automatycznie zyskujemy samodzielnie wykończenie takiego lokum.

Natomiast rynek wtórny to wszystkie domy, mieszkania i inne lokale usługowe, trafiające do sprzedaży w momencie posiadania ich przez innego właściciela (osoba ta jest osobą fizyczną lub prawną). Każdy nabywca takiego typu nieruchomości, zakupuje ją na rynku wtórnym, nawet w momencie, gdy sprzedaż takiego mieszkania następuje po kilku dniach lub miesiącach od zakupu u dewelopera.

Najważniejsze opłaty

Decydując się na zakup mieszkania na warszawskim rynku pierwotnym, nabywca musi mieć na uwadze wiele różnorodnych kosztów, związanych z tą inwestycją. Do najtańszych dzielnic, w których można znaleźć mieszkania pierwotne w Warszawie, są Wesoła, Rembertów, a także Białołęka. Na podstawie badań w 2021 roku, mediana cen mieszkań w Wesołej wyniosła 8,6 tysięcy złotych na metr kwadratowy. Średnia wycena w całej Warszawie wynosi 10 435 zł za metr kwadratowy. Najdroższymi dzielnicami, gdzie można kupić mieszkanie na rynku pierwotnym są Śródmieście, Ochota oraz Wola.  Poza samym zakupem mieszkania od dewelopera, nabywca musi liczyć się także w wyłożeniem swoich oszczędności na dodatkowe elementy. 

Przede wszystkim będzie musiał zostać dokonany wypis z aktu notarialnego, który jest płatny. Należy posiadać minimum trzy sztuki tego typu dokumentu. Należy, w tym przypadku doliczyć także obowiązujący podatek VAT za tego typu transakcję. Następne opłaty notarialne są ściśle powiązane z kosztami sądowymi. Pokrywamy je niezależnie od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Wartość nieruchomości również jest tutaj niezależna - tego typu opłaty musimy zawrzeć zawsze. Mieszkanie, nabyte przez nas, będzie musiało zostać wpisane do księgi wieczystej. Tego typu wpis kosztuje 200 zł. Należy pamiętać o kosztach związanych z kredytem na mieszkanie, jeśli na takowy się zdecydujemy. O wszystkich należytyach opłatach będzie pamiętać nasz agent nieruchomości, jeżeli zdecydujemy się na pomoc ekspertów z Warszawy w zakupie naszego mieszkania w Warszawie.

Podstawowe koszty przy zakupie mieszkania w Warszawie, na rynku pierwotnym i rynku wtórnym, prezentują się następująco:

  • koszt podatku od każdej czynności cywilnoprawnej
  • koszt za taksę notarialną
  • koszt za wypis z aktu notarialnego
  • koszt za wpis prawa do księgi wieczystej
  • koszt za założenie księgi wieczystej
  • koszt za ewentualny kredyt