Zamalowali wulgarne napisy na ścianach budynków w ramach Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją [Foto]

wtorek, 21.3.2023 13:29 323 0

Wulgarne, obraźliwe napisy na murach, ścianach budynków czy innych elementach miejskiej infrastruktury to powszechne zjawisko w przestrzeniach urbanistycznych w Polsce, w tym również we Wrocławiu. Najczęściej są one skierowane do wybranych grup i mniejszości bądź indywidualnych osób. Zauważalna jest coraz większa intensyfikacja mowy nienawiści, chociażby ze względu na powszechność komunikatorów internetowych i mediów społecznościowych. Niestety coraz częściej słyszymy również dyskryminujące zwroty w realnym życiu. Życiowa frustracja, chęć zemsty, zazdrość czy nienawiść ideologiczna - to tylko niektóre z możliwych przyczyn stosowania mowy nienawiści.

21 marca wypada Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją. Z tej okazji zorganizowano akcję zamalowywania wulgarnych i obraźliwych napisów na ścianach wrocławskich budynków. Wybrano podwórko między ulicami Kościuszki, Więckowskiego, Chudoby i Brzeskiej na Przedmieściu Oławskim. Już po przekroczeniu bram podwórza widoczne były wulgarne napisy, skierowane do pojedynczych osób, grup etnicznych czy nawet mieszkańców wybranych wrocławskich osiedli.

Już w tym roku usunięto we Wrocławiu blisko 400 elementów mowy nienawiści w ponad stu lokalizacjach. W akcji uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, członkowie Wrocławskiego Centrum Integracji, Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz przedstawiciele straży miejskiej i rady osiedla.

- Symbolicznie zamalujemy jeden z wrocławskich murów. Chcemy pokazać, że usuwamy wulgaryzmy, hejt i mowę nienawiści w liczbie około trzech tysięcy rocznie. Chcemy zachęcić mieszkańców, aby zgłaszali takie lokalizacje, istnieje specjalny formularz i strona internetowa przeznaczona do tego. Dzięki pracy Wrocławskiego Centrum Integracji w ramach projektu "Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej" Wrocław zdobył tytuł "miasta sprawiedliwości naprawczej". Taki tytuł nosi tylko 10 miast na świecie - podkreślał wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński.

 

Warto wspomnieć, że Wrocław jest jedynym miastem w Polsce mogącym poszczycić się tym tytułem.

- Elementy mowy nienawiści na wrocławskich ulicach usuwane są przez osoby skazane na karę ograniczenia wolności lub wykonujące prace społeczne. Jeśli tylko zgłoszenie do nas trafi, bardzo szybko staramy się reagować i usuwać te elementy z przestrzeni miejskiej. Co roku trafia do nas ponad tysiąc osób z zasądzonymi pracami społecznymi, więc mamy ręce do pracy. Zachęcamy mieszkańców do zgłaszania takich elementów, aby Wrocław był jeszcze bardziej bezpiecznym miastem - mówiła Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

- Jako Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania po raz drugi spotykamy się, aby zamalować znaki nienawiści z murów wrocławskich budynków. Ten program aktywizuje również mieszkańców Wrocławia, każdy z wrocławian może zgłosić taki incydent. Nie jest to długa procedura, namiary można znaleźć na stronie internetowej czy facebooku Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, wystarczy zrobić zdjęcie i krótko opisać, podając dokładną lokalizację. Mowa nienawiści obejmuje znaki homofobiczne, rasistowskie czy transfobiczne, to wpływa bardzo negatywnie na to, jak czujemy się w naszym mieście  - przyznała Alina Szeptycka, współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania.

Gdzie zgłaszać mowę nienawiści?
- 71 782 35 24
- https://www.wcsn.pl/centrum-zgloszen-wroclaw/

- Na adres e-mail kontakt@wcsn.pl można wysyłać zdjęcia naklejek, plakatów, napisów, symboli, które propagują nienawiść, wraz z podaniem lokalizacji

We Wrocławiu wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane:
- 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku,
- 3 000 napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne.

Wśród nich m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.

foto: doba.pl
Dodaj komentarz

Komentarze (0)