Zaskroniec w naszym ogrodzie. Czy jest niebezpieczny?

środa, 26.5.2021 11:27 4710

Zaskrońce to węże, które w Polsce są najczęściej spotykane. Wywołują one panikę, ponieważ ludzie mylą je ze żmijami. Najczęściej są spotykane po okresie zimowym. Ale czy naprawdę warto się go bać? Jak się zachować, gdy spotkamy zaskrońca?

Jak wygląda zaskroniec i gdzie można go spotkać?

Zaskrońca nie jest wcale łatwo jest pomylić ze żmiją, jeśli tylko wiedzieć jak wygląda. Ma on cechy charakterystyczne, które sprawiają, że łatwo jest go od żmij odróżnić, a mianowicie na bokach głowy posiada żółte plamy. Gdy spotkamy gada z takimi plamkami, to możemy być pewni, że spotkaliśmy zaskrońca. Najczęściej możemy natknąć się na niego gdy leży w słońcu i wygrzewa się np. na kamieniu. Zaskrońce uwielbiają wodę, więc widywane są także na terenach podmokłych. Więcej o wyglądzie i miejscach występowania zaskrońców możecie przeczytać tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/zaskroniec-opis-wystepowanie-jak-rozpoznac-zaskronca/.

Czy zaskrońce są niebezpieczne?

Zaskrońce nie są niebezpiecznymi gadami. Nie są one nawet najmniejszym zagrożeniem dla człowieka. Najczęściej uciekają one przed człowiekiem. Nigdy nie są wobec niego agresywne. Jeśli spotka on człowieka i nie da rady uciec, to zaskroniec zacznie syczeć lub będzie udawał martwego. Do obrony ten wąż może również używać brzydkiego zapachu. Nie należy także bać się ugryzienia zaskrońca, ponieważ nie są to węże jadowite. 

Jeśli nie chcemy spotkać zaskrońca, a przebywamy akurat na terenie, na którym może on przebywać, to jest bardzo proste rozwiązanie. Zaskroniec odczuwa zbliżającego się człowieka poprzez wibracje podłoża, więc aby go nie spotkać, wystarczy iść w dość głośny sposób (najlepiej głośno tupać).

Zaskroniec w naszym ogrodzie- jak się zachować?

Zaskrońce ostatnio coraz częściej zbliżają się do ludzi, ponieważ są niszczone ich naturalne siedliska. Wąż może odwiedzić każdy ogród, a szczególnie jeśli mamy w nim oczko wodne lub malutki staw. Nie należy ich się bać. Zaskrońce nie zrobią nam żadnej krzywdy, a czasami mogą nawet nam pomóc w zwalczaniu gryzoni, które czasem także odwiedzają ogródki.

Miejscem w ogrodzie, które zaskrońce lubią odwiedzać, są kompostowniki. Mogą one tam złożyć jaja, ponieważ temperatura kompostu jest przeważnie dość wysoka. Nie musimy się jednak tego bać, ponieważ małe zaskrońce po wykluciu nie osiedlą się w naszym ogrodzie, ale zaczną szukać sobie innego siedliska.

Jeśli nie chcemy zaskrońców w ogrodzie, to musimy dbać o porządek w nim. Nie należy dawać im miejsca do schronienia, więc w naszym ogrodzie nie powinno być stert doniczek czy sprzętów ogrodowych. Powinniśmy także dbać o długość trawy- jeśli będziemy ją często kosić, to nie będzie ona atrakcyjnym schronieniem dla zaskrońca. Jeśli te sposoby nie będą skuteczne, to o pomoc można poprosić specjalistów, którzy je odłowią.

Jak odróżnić czy w moim ogrodzie jest zaskroniec czy żmija?

Każdy człowiek powinien wiedzieć, jak odróżnić zaskrońca od żmii zygzakowatej. Jest to bardzo ważne, ponieważ żmija ta jest jadowita. Na szczęście jest to całkiem proste. Zaskrońce są dłuższe i smuklejsze od żmij zygzakowatych. Osiągają one długość do 1,5 m, a żmija przeważnie nie przekracza 1 m. U żmij nie zobaczymy także plam z boku głowy, które są charakterystyczne dla zaskrońca. Możemy je też odróżnić po terytorium, na którym się zadomowiły. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się zbiornik wodny, to najprawdopodobniej naszym gościem jest zaskroniec. Z kolei, jeśli mamy do czynienia z terenem suchym, to raczej zadomowiła się u nas żmija. Warto również zwrócić uwagę na oczy gada- oczy zaskrońca są żółtawe, a oczy żmij pionowe i w odcieniach czerwieni.