Zastosowanie siłowników pneumatycznych w przemyśle

piątek, 4.3.2022 10:54 240

Siłowniki pneumatyczne są niezbędne w przemyśle maszynowym. Są to urządzenia, które pozwalają zamienić energię sprzężonego powietrza na energię mechaniczną, co jest podstawą pracy pod największymi obciążeniami. W odróżnieniu od siłowników hydraulicznych do wprawienia w ruch maszyny wykorzystują sprężony gaz, co pozwalana na bardzo szerokie zastosowanie.

Siłownik pneumatyczny - element maszyny, który zastępuje pracę mięśni

Siłowniki to elementy maszyny, które pozwalają zastąpić pracę ludzkich mięśni - to dzięki nim możliwe jest wprawienie w ruch urządzenia, także przy dużych obciążeniach. Możemy wyróżnić siłowniki elektryczne, hydrauliczne oraz bardzo często stosowane przy liniach produkcyjnych siłowniki pneumatyczne, które przetwarzają energię sprężonego gazu (najczęściej sprężone powietrze atmosferyczne) na ruch liniowy lub obrotowy.

Siłownik pneumatyczny zwykle zbudowany jest z takich elementów jak: tuleja cylindrowa, pokrywy: przednia i tylna, tłok, tłoczysko, tuleja prowadząca oraz pierścienie uszczelniające i zgarniające. Zawsze należy kupować siłowniki zgodne z aktualnymi normami ISO od renomowanych producentów, aby mieć pewność, że produkt jest dopasowany do maszyny, bezpieczny i najwyższej jakości.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki możemy podzielić ze względu na rodzaj wykonywanego ruchu na:

  • siłowniki liniowe - to modele, które pozwalają zamienić ruch obrotowy z silnika na ruch liniowy, zwykle nie posiadają tłoczyska, sprężone powietrze podawane jest bezpośrednio do komory. W ich przypadku stosuje się "wózek" poruszający się po prowadnicy na obudowie siłownika;
  • siłowniki obrotowe - nazywane także napędami do zaworów, poruszają się ruchem obrotowym. Wykorzystywane są przede wszystkim jako napędy otwierające i zamykające do przepustnic i zaworów kulowych.
  • siłowniki kątowe;
  • siłowniki krzywoliniowe.

Siłowniki różnią się od siebie również pod względem sposobu wymuszenia ruchu tłoczyska. Możemy wyróżnić:

  • siłowniki jednostronnego działania - są to najczęściej siłowniki, w których czynnik roboczy jakim jest powietrze jest przesuwany za pomocą umieszczonej wewnątrz sprężyny. W ten sposób tłok przemieszczany jest w kierunku większego obciążenia. W sytuacji, gdy nie ma obciążeń, tłok powraca do pierwotnej pozycji. Jest to mechanizm, który pozwala na mniejsze zużycie powietrza, jak również energii elektrycznej i mniejsze obciążanie sprężarki.
  • siłowniki  dwustronnego działania - składają się z dwóch komór, do których naprzemiennie doprowadzane jest powietrze. Jednocześnie przeciwległa część cylindra jest odpowietrzana. Pod wpływem sprężonego powietrza na tłok działa ciśnienie, które powoduje wysunięcie tłoczyska. Następnie schemat zostaje powtórzony - tym razem powietrze doprowadzane jest z drugiej strony. Obecnie siłowniki dwustronnego działania są najpopularniejsze na rynku.

Poznaj ofertę i zamów siłowniki pneumatyczne zgodne z aktualnymi standardami ISO: https://pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne.html.

Siłowniki pneumatyczne - zalety i zastosowanie

Siłowniki pneumatyczne oferowane przez firmę Pneumatig wyróżniają się wieloma zaletami, co pozwala na wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu, a także poza nim: na przykład w samochodach do otwierania klap i drzwi, w sprzętach używanych przez strażaków takich jak rozwieraki i przecinaki, do wprawiania w ruch platform rozładunkowych w pojazdach ciężarowych, w bramach wjazdowych. Niewielkie i proste siłowniki pneumatyczne bywają również stosowane w meblach (np. w mechanizmach otwierających drzwiczki w szafkach).

Tak szerokie zastosowanie jest możliwe dzięki stosunkowo prostej konstrukcji. Sprężone powietrze wykorzystywane jako czynnik napędzający jest dostępne praktycznie wszędzie - to sprawia, że siłowniki pneumatyczne mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie niemożliwe byłoby wykorzystanie siłowników elektrycznych czy hydraulicznych. Jednocześnie jest to rozwiązanie, które generuje znacznie mniej zanieczyszczeń niż modele hydrauliczne i jest neutralne dla środowiska. Siłowniki pneumatyczne są wygodne w eksploatacji i odporne na zniszczenia - na przykład na działanie skrajnych temperatur.