Zgłaszajcie projekty do WBO 2021!

niedziela, 24.1.2021 20:47 371 0

Dobre pomysły zmieniają Wrocław. Odmieniajcie podwórka, osiedla, swoje miasto. Na zgłoszenie projektów macie czas od 18 stycznia do 15 lutego. Głosowanie odbędzie się w dniach 24 września – 11 października 2021.

Kto może zgłosić projekt?
Każdy mieszkaniec Wrocławia może zgłosić dowolną liczbę projektów. Nie jest potrzebne zameldowanie we Wrocławiu. Mieszkaniec, który złożył projekt do WBO, jest jego Liderem. Lider składa projekt na formularzu, który dostępny jest na wroclaw.pl/wbo - papierowo lub elektronicznie.

Do projektu musi być dołączony skan listy podpisów przynajmniej 2 mieszkańców popierających projekt, wśród nich może być również podpis Lidera.

Kliknij!

Jak dzielone są pieniądze?
Do WBO 2021 zgłaszamy dowolne projekty, które Gmina Wrocław, zgodnie z prawem, może zrealizować i które będą ogólnodostępne dla mieszkańców.

Wartość projektów WBO 2021 to 25 mln złotych, z czego 16 mln zł zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, zaś 9 mln zł - osiedlowych. O tym, czy projekt jest osiedlowy czy ponadosiedlowy decyduje Lider, określając zasięg jego oddziaływania i wartość.

Zobacz, jakie projekty zostały zgłoszone w 2020 r.

Ocena projektów i konsultacje
Złożone projekty będą oceniane, a wyniki publikowane na wroclaw.pl/wbo.

Tylko projekty pozytywnie ocenione zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W czasie oceny przeprowadzane są konsultacje projektów. W tym czasie Lider może wprowadzić zmiany do zgłoszonego przez siebie projektu.

Lider może w każdym czasie (tj. od złożenia projektu do 4 dni od opublikowania ostatecznej listy projektów) wycofać złożony przez siebie projekt. W przypadku negatywnej, ostatecznej oceny, Lider może złożyć odwołanie do Prezydenta Wrocławia w terminie 7 dni od dnia jej publikacji.

Głosowanie
Głosowanie jest bezpośrednie. Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Wrocławia niezależnie od wieku. Aby głosować nie jest potrzebne zameldowanie we Wrocławiu. Głosowanie odbywa się elektronicznie (wroclaw.pl/wbo) i papierowo.

W celu zapewnienia bezpośredniości głosowania papierowe karty będą numerowane i wydawane mieszkańcom pojedynczo w punktach do głosowania.

Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Aby projekt został wybrany, musi zostać oddanych na niego co najmniej 100 ważnych głosów. Wyniki głosowania zostaną opublikowane na wroclaw.pl/wbo oraz w BIP.

Realizacja
Do realizacji wybierane będą projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków w ramach projektów osiedlowych (9 mln zł) i ponadosiedlowych (16 mln zł).

Szkoła Liderów WBO

Dla wszystkich, którzy mieliby ochotę dowiedzieć się więcej o pisaniu projektów oraz ich promowaniu, uruchamiamy także Szkołę Liderów. Nieważne, czy stawiasz pierwsze kroki we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, czy chcesz poszerzyć zdobytą już wiedzę. Zapraszamy do udziału w bezpłatnych spotkaniach Szkoły Liderów, które odbędą się formie zdalnej.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)