Zmarła Anna Szymczak, o którą walczył cały Wrocław

środa, 4.11.2015 11:32 11911 2

W nocy zmarła Anna Szymczak, którą cały Wrocław wspierał w odnalezieniu genetycznego bliźniaka.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ania miała 34 lata, od sierpnia tego roku chorowała na białaczkę i chłoniaka. Osierociła 3,5 letnią córkę Mariankę. Zostawiła męża Szymona.

Ania była lektorką w Studium Języków Obcych na Politechnice Wrocławskiej. 

Przypomnijmy, że jedyną szansą Ani na powrót do zdrowia było przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego. Pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Polstransplantu ponad 890 000 potencjalnych dawców i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie nie znaleziono bliźniaka genetycznego Ani.

W dniach 4-8 listopada we Wrocławiu ruszyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Ani Szymczak oraz innych pacjentów dotkniętych nowotworem krwi. 

Organizatorzy akcji nie przerwą - jak mówią - w hołdzie dla Ani. Przypomnijmy, że  4 i 5 listopada w godzinach 9:00-19:00 w budynku C-13 "Serowiec" (parter) Politechniki Wrocławskiej ulica Wybrzeże Wyspiańskiego 23/25 we Wrocławiu trwa rejestracja potencjalnych dawców.

W Polsce co godzinę ktoś zapada na białaczkę. Na świecie co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że choruje na jedną z chorób nowotworowych krwi Bardzo często jedynym ratunkiem dla tych osób jest zgodny dawca krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Pomimo 25 milionów zarejestrowanych na świecie dawców nadal co 5 pacjent pozostaje bez swego bliźniaka genetycznego.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestracja i przebadanie jednego dawcy to koszt 250 zł. - Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę, rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część, przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669, z tytułem przelewu "ASW004". Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie - mówi Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Adriana Boruszewska Doba.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Bartek sobota, 28.11.2015 20:54
Witam Zna ktoś stronę [url=http://xrumer.co.pl]xrumer.co.pl[/u
rl]?
czwartek, 05.11.2015 08:11
[*]