Znaczenie podestów modułowych w utrzymaniu instalacji przemysłowych

poniedziałek, 8.4.2024 22:15

W utrzymaniu instalacji przemysłowych bardzo ważną funkcję spełniają podesty serwisowe, które zgodnie z normą PN-EN ISO 14122 muszą być odpowiednio zaprojektowane i przygotowane. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania, kluczowe znaczenie ma właściwe zoptymalizowanie masy. Projektowany podest wymaga wykonania specjalnych analiz wytrzymałościowych, a także użycia odpowiednich komponentów montażowych. Obecnie coraz większą popularność zyskują rozwiązania modułowe, które doskonale sprawdzą się w przypadku linii produkcyjnych, wybranych urządzeń czy innych zastosowań.

Modułowe komponenty konstrukcyjne

Podesty modułowe składają się z różnych komponentów, które można optymalnie dopasować do potrzeb inwestora oraz specyfiki projektu. Z reguły rama wykonana jest z aluminium, stali lub drewna, zależnie od wytycznych odnośnie odporności na warunki atmosferyczne czy wytrzymałości mechanicznej. Nowoczesne podesty z krat pomostowych często posiadają poręcze, które mają wpływ na bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Jako wejście służą natomiast schody, zazwyczaj wykonywane z materiałów odpornych na długotrwałą eksploatację i ścieranie. Do ważnych elementów podestu należy płyta podłogowa, która odznacza się antypoślizgową powierzchnią i ułatwia pracę. Konstrukcja może być też wyposażona w dodatkowe środki ochrony, takie balustrady, barierki czy siatki. Komponenty w postaci modułów znacząco usprawniają montaż, co ma szczególne znaczenie w środowiskach przemysłowych.

Specyficzne wymagania i wytyczne

Podesty i przejścia techniczne muszą gwarantować użytkownikom dobrą asekurację na etapie wykonywania różnych prac, włącznie z prowadzeniem czynności serwisowych. Duże znaczenie dla spełnienia wymaganych norm ma zapewnienie wytrzymałości elementów, które muszą być jednocześnie lekkie. Istotną kwestią pozostaje prosty montaż oraz gwarancja pełnej swobody dotarcia do strefy roboczej. Podesty i przejścia serwisowe nierzadko wymagają też bezpośredniej integracji z innymi środkami dostępu, do których zaliczają się schody, schody drabinowe, drabiny czy balustrady. Do ważnych parametrów należy odpowiednia nośność, którą można oszacować poprzez określenie liczby pracowników jednocześnie korzystających z podestu oraz ustalenie docelowo używanych narzędzi. Pod uwagę należy wziąć także koncentrację obciążeń i rozkład masy.

Nowoczesny system modułowy

System montażowy podestu powinien być odpowiednio zaprojektowany, a przy tym elastyczny. W znacznym stopniu ma to związek z potrzebą zapewnienia sprawnego dostępu do urządzeń, które zostały już wcześniej postawione w ramach danej instalacji przemysłowej. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługują modułowe rozwiązania oferowane przez Sikla, których szczegółowe parametry można sprawdzić tutaj. Firma dostarcza zróżnicowane mocowania, zapewniając jednocześnie kompleksowe wsparcie dla inwestorów w procesie projektowym. Komponenty systemu modułowego muszą odznaczać się zarazem optymalną klasą antykorozyjną, aby sprostać wymaganiom norm. Korzystnie pod tym kątem wypadają podesty z krat Wema, jednak istnieją też inne opcjonalne rozwiązania - włącznie z blachą ryflowaną, kratami TSW i GRP czy płytami drewnianymi.

Optymalne dopasowanie

Podesty modułowe dla instalacji przemysłowych muszą być przystosowane do sprawnego przenoszenia obciążeń. Nie bez znaczenia pozostają właściwie dopasowane głębokości, kąty schodów czy inne parametry. Istnieje też możliwość doboru rozwiązań wyposażonych w specjalne usprawnienia, które wpływają korzystnie na bezpieczeństwo eksploatacji. Na uwagę zasługują chociażby modułowe podesty z kraty Wema o antypoślizgowej powierzchni, bezotworowe i ciągłe pochwyty barierek czy optymalnie przystosowane bornice. Rozwiązania takie wymagają umiejętnego doboru lokalizacji, która zagwarantuje użytkownikom bezpieczną wysokość pracy, ergonomiczną pozycję oraz sprawną realizację działań dotyczących eksploatacji i konserwacji elementów instalacji przemysłowej.