Znasz slang wrocławskich MPK-owców? Sprawdź!

sobota, 6.12.2014 15:35 2207 0

- Czy wiecie, że my również mamy swoją gwarę motorniczowską? Z pewnością w każdym mieście w każdej firmie komunikacyjnej są odrębne wyrażenia czy określenia - chwalą się pracownicy MPK na swoim profilu na Facebooku.

I tak we Wrocławiu mamy:

Barbara - nie jest to ani kobieta, ani patronka, tylko skrzyżowanie ulicy Kazimierza Wielkiego, Szewskiej i Widoku, nazwane tak, zgodnie z historią tego miejsca a w zasadzie z lokalizacją w północnych budynkach baru "Barbara". Zna to miejsce każdy wrocławianin, ale ci młodsi i studenci już niekoniecznie. 

Kościółek - jest ich w mieście sporo, ale tylko jeden dorobił się uznania wśród braci motorniczych. Jest to kościół św. Maurycego przy ul.Traugutta, który jest punktem wokół którego zawracają tramwaje pętlą uliczną ulicami: pl. Powstańców Warszawy, Kujawską i Traugutta. Często przez radio słychać frazę "Zawracamy przy kościółku". Z reguły dotyczy to linii 3 i 5, które uczęszczają bardzo ruchliwą (i niebezpieczną) ulicą

Pole - ma to związek z charakterem tego miejsca. Kiedy istniała zajezdnia Dąbie, polem określano porośnięty trawą plac postojowy usytuowany za halami postojowymi. Tramwaj stojący na polu był również wyznacznikiem niskiego statusu społecznego na zajezdni, zwłaszcza zimą, kiedy to często przez wysoki śnieg, trzeba było dobrnąć do zasypanego tramwaju a latem wsiadało się do nagrzanej szklarni. 

Przez dwunasty - to wyrażenie jest typowe dla zajezdni Borek i w zasadzie tylko tam jest używane. Oznacza to niejako wyrok w zawiasach, kiedy motorniczy musi spędzić kilkanaście minut dłużej na zajezdni często żegnając się z uciekającym autobusem nocnym co po długiej zmianie nie zawsze zachęca. 

Erka (R) - to tramwaj awaryjny (R jak rezerwowy) dyżurujący najczęściej na ulicy Wierzbowej w celach ratunkowych. W wypadku awarii jednego tramwaju, do akcji wkracza tramwaj awaryjny kontynuując kurs tramwaju uszkodzonego, kiedy ten zjeżdża na zajezdnię. Pracownik obsługujący Rkę, najczęściej jeździ na linii do czasu podmiany przez naprawiony albo podmieniony skład.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)