Zobacz, jak oddaje się krew w RCKiK we Wrocławiu

wtorek, 22.11.2016 08:56 1724 0

Jak przebiega procedura oddawania krwi od momentu wejścia do budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, do chwili odbioru zasłużonej porcji czekolady po donacji? Zobacz na własne oczy!

Przeciętny człowiek w swoim układzie krwionośnym ma około 5-6 litrów krwi. Podczas jednej donacji oddajemy 450 ml krwi pełnej (osocze plus krwinki czerwone), dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się przed oddaniem tej cennej tkanki.

Zjedz śniadanie i bądź zdrów!
Aby podczas i po pobraniu czuć się dobrze, należy przed przyjściem do RCKiK zjeść porządny, ale nietłusty posiłek i - oprócz filiżanki kawy - wypić jeszcze około litra wody lub innych nawadniających płynów. Poza tym trzeba się po prostu dobrze czuć.

- Wiele osób uważa, że wszystkie choroby ich dyskwalifikują z roli dawcy, a to nie do końca prawda – mówi Anita Wojciechowska-Chorębała, kierownik pracowni pobierania krwi pełnej. - Najczęściej spotykamy się z osobami leczącymi się na nadciśnienie, co absolutnie nie przeszkadza w przypadku oddawania krwi – dodaje.

Krwi na pewno nie może oddać osoba, która w ciągu miesiąca miała jakąś infekcję, w ciągu 6 miesięcy była u dentysty, robiła sobie tatuaż, przekłuwała ciało lub miała zabiegi czy operacje.

Wchodzimy!
Najpierw podchodzimy do rejestracji dawców. Kilka okienek znajduje się na prawo od wejścia. Tam przedstawiamy swój dowód osobisty, mówimy kiedy ostatnio oddawaliśmy krew (jeśli to nie jest nasz pierwszy raz) i otrzymujemy ankietę, którą wypełniamy w czasie oczekiwania na pobranie próbki krwi i wizytę u lekarza. Następnie wchodzimy do gabinetu pobrań, gdzie pobrana zostanie nam próbka krwi do badań.

- To pierwsze badanie określa, czy możemy oddać w danym dniu krew. Często zdarza się, że osoba niedawno przechodziła infekcję i w jej krwi jest za dużo leukocytów. Może się równie zdarzyć, że dawca ma za niski poziom hemoglobiny. W obu przypadkach dawca przez jakiś czas nie może oddać krwi. Wówczas zalecamy stosowanie diety bogatej w żelazo, po czym osoba może przyjść i oddać krew - tłumaczy Anita Wojciechowska-Chorębała. - Podczas wizyty u lekarza wszystkie te informacje zostaną nam podane. Lekarz zmierzy również ciśnienie i dopyta o odpowiedzi udzielone przez nas w ankiecie. Nieraz zaleci przed pobraniem wypicie kawy lub soku – ten dostaniemy za darmo w tutejszej kawiarence.

Idziemy na „pięterko”
Jeśli lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku i możemy w danym dniu oddać krew, wówczas idziemy do sali, w której jest ona pobierana. Znajduje się ona na pierwszym piętrze. Tam najpierw musimy się odpowiednio przygotować. W pomieszczeniu sanitarnym myjemy i dezynfekujemy obie ręce od dłoni aż za łokcie. Osuszamy ręce papierowym ręcznikiem i wchodzimy do sali. Pielęgniarka wskaże nam miejsce, na którym mamy usiąść i przygotuje specjalny worek, do którego przetoczona zostanie nasza krew. To właśnie przed tym, co nastąpi dalej, drżą osoby, które nigdy wcześniej nie oddawały krwi. Igła na pierwszy rzut oka wydaje nam się bardzo gruba. Jednak jest tak wyprofilowana, że ukłucie jest niemal niewyczuwalne. Zazwyczaj sam proces oddawania krwi trwa kilka do kilkunastu minut. Naszemu koledze udało się tym razem pobić swój życiowy rekord czasu donacji i jego worek z krwią był pełny po około 7 minutach. O tym, że oddaliśmy dokładnie 450 ml krwi informuje nas charakterystyczny dźwięk fanfar, który dobiega z urządzenia mieszającego oddaną przez nas krew. Pielęgniarka usuwa nam igłę z przegubu, osłania rankę wacikiem i poleca, abyśmy przez chwilę jeszcze odpoczęli. Możemy to zrobić w poczekalni przed salą pobrań.

I najprzyjemniejsze!
Gdy już odpoczniemy, jesteśmy gotowi do powrotu do domu. Najprzyjemniejsze dla nas jest oczywiście poczucie, że być może komuś uratowaliśmy życie, jednak czeka na nas jeszcze słodki poczęstunek. To oczywiście nie żadna „zapłata”, a coś, co ma nas wzmocnić po oddaniu krwi. W okienku na dole otrzymujemy kilka tabliczek czekolady, soczek i dwa bilety komunikacji miejskiej. Jeśli tego dnia powinniśmy być w pracy, otrzymamy również zwolnienie. Tego dnia starajmy się już nie przemęczać. Jeśli ucieka nam autobus, to spokojnie poczekajmy na następny, a nie gońmy za nim. Delektujmy się dobrym uczynkiem, który właśnie spełniliśmy.

Gdzie i kiedy oddać krew
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza
ul. Czerwonego Krzyża 5/9
50-345 Wrocław
Krew można oddać od poniedziałku do piątku od 7.15 do 17.30 lub w soboty od 7.30 do 12.00 albo podczas akcji wyjazdowych. Terminarz na wrzesień 2014

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)