Zobacz, jak we Wrocławiu oczyszczają ścieki [FOTO]

piątek, 22.4.2016 12:08 2195 0

W ciągu doby może oczyścić ponad 140 tysięcy metrów sześciennych ścieków. Dzięki jej pracy woda w Odrze jest czystsza, a w miejscu gdzie wypływają oczyszczone ścieki, żyje mnóstwo ryb. 

Wrocław swoje ścieki od 20 lat oczyszcza na osiedlu Janówek. Dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach modernizacjom i rozbudowie, Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków może w ciągu doby oczyścić ponad 140 tysięcy metrów sześciennych ścieków. To jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce i Europie.

Ścieki z Wrocławia wpływają do oczyszczalni kolektorem ODRA. Ten potężny rurociąg ma ponad 8 kilometrów długości i blisko 3 metry wysokości. Bez problemu zmieściłby małe auto dostawcze. Po wpłynięciu na teren oczyszczalni, ścieki wpływają do 4 ciągów.

Pierwszym etapem oczyszczania jest oddzielanie mechaniczne. Tutaj do akcji wkraczają tzw. kraty i piaskowniki. Dzięki ich pracy ze ścieków znikają różne przedmioty i drobinki. Oddzielone rzeczy są odbierane z oczyszczalni jako odpady. Następnie ścieki pozbywają się zawiesin w osadnikach wstępnych. Oczyszczone mechanicznie ścieki, ruszają w dalszą podróż do Odry.

Kolejnym przystankiem są bloki do oczyszczania biologicznego. WOŚ posiada ich 5. Tutaj pracowników MPWiK w pracy wspierają bakterie, które wspierają proces oczyszczania. Dzięki nim ze ścieków znikają różne związki organiczne. Jeśli bakterie pracują wolniej, pomaga się im środkami chemicznymi. Ścieki przebywają tutaj średnio około 30 godzin.

Na każdym etapie oczyszczania, ścieki pozostawiają osad. Ten trafia do specjalnych komór fermentacyjnych. W komorach powstaje biogaz, który jest przetwarzany na energię elektryczną i ciepło wykorzystywane na WOŚ. Obniża to znacznie koszty eksploatacji oczyszczalni.

Nad procesem oczyszczania ścieków przez całą dobę czuwają dyspozytorzy MPWiK S.A Dzięki ponad 1,5 tysiąca czujnikom, na bieżąco monitorują urządzenia do oczyszczania. Wszystkie informacje trafiają na ogromny ekran w pomieszczeniu dyspozytorów.

Ścieki po blisko 30 godzinnej kąpieli z bakteriami, trafiają do ostatniego zbiornika, który dzieli ich od Odry. To osadniki wtórne. To tam następuje ostateczne klarowanie ścieków. Po tym procesie o ściekach można powiedzieć, że są już czystsze niż Odra. Następnie poprzez punkt pomiarowy, trafiają do kanału, a dalej do Odry.

Źródło: MPWiK

Dodaj komentarz

Komentarze (0)