Zobacz, jak zmieni się plac Nowy Targ. Na betonowym placu pojawią się dziesiątki tysięcy roślin [WIZUALIZACJE]

piątek, 16.6.2023 13:31 385 0

Blisko 200 drzew, a do tego byliny, paprocie, trawy oraz pnącza – Plac Nowy Targ we Wrocławiu zmieni się nie do poznania. Zamiast betonu pojawi się tam ponad 63 tysiące roślin!

Zazielenienie placu Nowy Targ we Wrocławiu  wiąże się z przebudową jego konstrukcji – z uwzględnieniem istniejącego parkingu podziemnego. Niezbędna jest więc częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt i wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu. Zostanie on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi) i dzięki temu – na placu nasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin. To między innymi: 172 drzewa, ponad 27 tysięcy bylin, 193 paprocie, blisko 13 tysięcy traw, 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza.

– Zazielenianie Wrocławia to bez wątpienia nasz priorytet. Przeprowadziliśmy już szereg działań mających na celu zwiększenie liczby zielonych obszarów w naszym mieście. Zazielenienie Placu Nowy Targ to kolejny ważny projekt, dzięki któremu ta przestrzeń stanie się miejscem przyjaznym dla mieszkańców ale przede wszystkim zminimalizuje efekt miejskiej wyspy ciepła – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.



Nawierzchnia – w zależności od miejsca – zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 cm. Zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne wraz z substratem. Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 cm dzięki czemu uzyskamy warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne działania związane są także z budową przyłącza wodociągowego, budową systemu automatycznego nawadniania, remontem elementów małej architektury oraz wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury.

– Wprowadzenie zieleni na Nowy Targ to spore wyzwanie, ale wierzymy, że będziemy w stanie zaprezentować  innowacyjne możliwości, które pokażą jak w przyszłości otwierać na takie działania kolejne industrialne powierzchnie – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Przebudowa Placu Nowy Targ w etapach

Na Placu zmodernizowane zostanie też oświetlenie, a przy okazji prac elektrycznych utworzone zostaną punkty zasilania pod food trucki. Łącznie przebudowane zostanie około 60 procent placu.

Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Jeśli uda się go rozstrzygnąć do sierpnia, zadanie zostanie zakończone wiosną 2024 roku. Jego szacowany koszt to ok. 8 mln zł. Obecnie priorytetem jest etap pierwszy, czyli wprowadzenie na plac znacznej ilości zieleni. W kolejnych latach – jeśli będą na to odpowiednie środki – nadal możliwa będzie także budowa fontanny. Będzie to jednak finał prac nad zagospodarowaniem Nowego Targu. Jeśli zapadnie decyzja o jej budowie – w przyszłości zostanie ogłoszony konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę.

Wrocław coraz bardziej zielony

Już teraz zielone przestrzenie we Wrocławiu to w sumie ponad 12 tys. hektarów, czyli około 41% powierzchni miasta. Zdecydowana większość z tych terenów – około 35% powierzchni Wrocławia - to m.in. parki, zieleńce, zieleń nadrzeczna czy pola irygacyjne, które tworzą tzw. zieleń adaptacyjną w MPA – czyli pozytywnie wpływają na adaptację do zmian klimatu. Z kolei 6% powierzchni Wrocławia to tereny rolne przeznaczone na różną formę zieleni w MPZP.

Adaptacja do zmian klimatu to gigantyczne wyzwanie, przed którym stoją wszyscy – także Wrocław. Dlatego został opracowany Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu i sukcesywnie realizowane są jego zapisy.

We Wrocławiu, Zarząd Zieleni Miejskiej zarządza 60 parkami i 240 zieleńcami. Dzięki zrealizowanym inwestycjom już 83,8% wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu. To o ponad 6 % więcej niż w 2017 roku. W obszarze śródmiejskim te liczby jeszcze lepsze – bo w tej odległości, zieleń ma 95,63% mieszkańców.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)