Zobacz, jakie cuda kryją się pod ziemią w naszym regionie. Ruszył konkurs „Zdobywca Szlaku Tajemniczych Podziemi”. Nagroda? Rower [FOTO]

wtorek, 4.4.2023 13:33 3161 0

Oto 10 miejsc na Dolnym Śląsku, które warto zobaczyć. Od Kłodzka, przez Krobicę, Kletno. Złoty Stok, Wałbrzych, Osówkę, Walim czy Srebrną Górę. Zobacz je wszystkie w naszej galerii zdjęć. Są tam podziemne trasy, których zwiedzenie samo w sobie jest nagrodą, a jeszcze teraz można za to dostać... rower elektryczny.

W Kłodzku 3 kwietnia zainaugurowana została druga edycja konkursu dla zwiedzających Szlak Tajemniczych Podziemi. Wybór akurat tego miasta nie dziwi, bo są tam aż dwie podziemne trasy turystyczne, a w przyszłości z pewnością zostaną one rozbudowane o kolejne, nieznane dotąd odcinki, które odgrywają pasjonaci z Twierdzy Kłodzko.

Jak podkreśla organizator Konkursu, czyli Dolnośląska Organizacja Turystyczna, odwiedziny w atrakcjach ze Szlaku Tajemniczych Podziemi można zaplanować w ramach kilku wyjazdów na ziemię kłodzką [DOT myli się twierdząc, że chodzi tu o Kotlinę Kłodzką], okolice Wałbrzycha oraz w Góry Izerskie. Każdy z obiektów na Szlaku jest inny i ma do zaoferowania coś wyjątkowego, w tym liczne atrakcje dla dzieci.

Najmłodsi na pewno nie będą się nudzili przy płukaniu złota oraz podczas podziemnego spływu łodzią w Złotym Stoku. W potężnych twierdzach w Srebrnej Górze i Kłodzku, dzięki oprowadzaniu przez przewodników w strojach z epoki, pokazach strzelania z broni czarnoprochowej i nocnemu zwiedzaniu, będzie można poczuć klimat dawnych czasów. Przy okazji wizyty w Kłodzku należy również pamiętać o należącej do Szlaku Podziemnej Trasie Turystycznej, która przenosi nas kilka wieków wstecz, gdy piwnice i korytarze pod starówką pełniły funkcje magazynów kupieckich. Bardzo ciekawe historie wielowiekowej eksploatacji złóż naturalnych na Dolnym Śląsku opowiadają, oczywiście poza kopalnią w Złotym Stoku, Geopark w Krobicy, Kopalnia Uranu w Kletnie, a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Podziemia Zamku Książ, Sztolnie Walimskie i Podziemne Miasto Osówka to z kolei miejsca związane z historią II wojny światowej, które nie tylko zaskakują okrutną historią, ale również rozmachem przedsięwzięć budowlanych i wciąż jeszcze skrywają liczne tajemnice. Jak widać, każdy powinien znaleźć tu dla siebie coś ciekawego, co, mamy nadzieję, zachęci do odwiedzin w atrakcjach ze Szlaku kolejne pokolenia turystów.

Na czym polega konkurs? Jego uczestnicy muszą zebrać 10 pieczątek z atrakcji na Szlaku, opisać swoją wycieczkę, zrobić zdjęcie z wyprawy i przesłać zgłoszenie na adres biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Szczegóły są tutaj: szlakpodziemi.pl/konkurs.

Trzeba przyznać, że to bardzo dobry pomysł na wzajemne promowanie się obiektów historycznych, które są niewątpliwymi atrakcjami naszego regionu. Dodatkowym atutem niech będzie fakt, że spotkamy tam ludzi pełnych dobrej energii, pasji i po prostu wielkiego uroku. Popatrzcie tylko w naszej galerii na zdjęcie ekipy z kopalni w Kletnie... [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)