Zobacz, pokochaj i pomóż ochronić - edukacja w zoo

piątek, 16.4.2021 14:13 366 0

Pomimo pandemii wrocławskie zoo przeprowadziło tylko w tym roku 211 zajęć edukacyjnych online, w których wzięło udział 3 639 osób z całej Polski. Za ich powodzeniem stoi nie tylko kompetentny zespół, ale jest to też wynik współpracy z innymi ogrodami.

Każdego roku setki tysięcy dzieci na całym świecie bierze udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez setki ogrodów zoologicznych. Uczą się o zwierzętach, ale nie tylko. Celem zooedukatorów jest wzbudzanie zainteresowania przyrodą i jej ochroną. Zresztą edukacja w ogrodach nazywana jest „Conservation Education”, czyli edukacją o ochronie przyrody. Wrocławskie zoo, każdego roku, przeprowadzało zajęcia dla około 25 tys. uczestników. Jednak rok 2020 wszystko zmienił. Podobnie jak inne instytucje, zajmujące się edukacją, zoo musiało się przestawić na kontakty wirtualne. Stąd oferta zajęć online „ZOOloguj się”.

- Obecnie oferujemy 6 tematów kierowanych do uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych oraz zorganizowanych grup dorosłych, jak rodziny czy seniorzy, a także firmy, które sięgają po niestandardowe formy benefitów dla pracowników. Moim zdaniem mocną stroną naszych zajęć jest ich formuła, bo to interaktywne prezentacje zawierające unikatowe, autorskie zdjęcia i filmy z udziałem naszych zwierząt. Nie brakuje w nich też elementów rywalizacji, które uczestnicy bardzo lubią. Istotna jest też ich dostępność z dosłownie każdego punktu na świecie, wystarczy łącze internetowe. Dodatkowo przygotowujemy zajęcia w języku angielskim i opracowujemy nowe tematy, na życzenie np. firm - mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji wrocławskiego zoo.

Aby sprawdzić ofertę wirtualnych zajęć, wystarczy wejść na stronę internetową wrocławskiego zoo i w zakładce Edukacja wybrać szczegóły w „Zoologuje się @ zajęcia online”.

TRZY FILARY ZOO

Współczesne ogrody zoologiczne, zrzeszone w branżowych organizacjach, jak Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) funkcjonują w oparciu o trzy filary – rekreacja, ochrona i edukacja. Rekreacja to wszelka działalność związana ze zwiedzaniem zoo, która jednocześnie umożliwia finansowanie pozostałych dwóch. Ochronę gatunkową zwierząt ogrody realizują na wielu płaszczyznach, ale dwie najistotniejsze to hodowla zachowawcza na swoim terenie oraz wsparcie ochrony zwierząt w miejscu ich występowania, więc w naturze. Edukacja to zaś nie tylko zajęcia edukacyjne, to też etykiety gatunkowe przy wybiegach, panele edukacyjne, kampanie informacyjne i codzienna współpraca z mediami, podczas której „przemyca” się wiedzę z zakresu ochrony przyrody.

ZOO EDUKACJA – MIĘDZYNARODOWE DOŚWIADCZENIE

Ogrody zoologiczne bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich 50-60 lat. Z instytucji wystawiających egzotyczne zwierzęta „ku uciesze gawiedzi”, w instytucje walczące o przetrwanie jak największej liczby gatunków m.in. poprzez edukację. Stąd powołanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Edukatorów w Ogrodach Zoologicznych (IZE) w 1972 roku oraz Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w 1992 r. Pierwsza z nich powstała z inicjatywy Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA), po to by rozwijać wysokiej jakości edukację w zakresie ochrony przyrody. EAZĘ powołano by standaryzować najlepsze rozwiązania w dziedzinie hodowli zwierząt, zwłaszcza zagrożonych oraz ich ochrony w naturze i oczywiście edukować.
Obie organizacje zrzeszają dziś łącznie niemal 1 000 instytucji z całego świata. Do tej pory każda z nich organizowała własne konferencje. Ich celem było dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie edukacji. Tym razem, ze względu na pandemię, obie instytucje połączyły siły. Wspólna konferencja odbędzie się w dniach 8-10 października br., w formule online. Zapowiada się więc najważniejsze i największe spotkanie zooedukatorów w historii, którego współorganizatorem jest zoo we Wrocławiu i San Diego. W trakcie trzech dni imprezy specjaliści od edukacji o ochronie przyrody z ogrodów zoologicznych rozmawiać będą m.in. o nowoczesnych metodach nauczania, zmieniających się potrzebach odbiorców, najefektywniejszych kanałach dotarcia z konkretną wiedzą do określonych grup odbiorców, współpracy z organizacjami ochroniarskimi jak IUCN, czy CITES oraz promocji wiedzy ekologicznej.

Wczoraj ruszyła rejestracja uczestników, a do końca maja potrwają prace nad szczegółowym programem.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)