komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

ZOO Wrocław: architektura na usługach zagrożonych gatunków

środa, 22.5.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 484
kategorie artykułu:

W dniach 22-24 maja odbędzie się druga edycja konferencji Zoo Design. Na zaproszenie wrocławskiego zoo zjedzie do stolicy Dolnego Śląska ponad 200 ekspertów z 37 krajów świata, by wymieniać się doświadczeniem w projektowaniu ogrodów zoologicznych. Projektowaniu, którego zadaniem jest przede wszystkim służyć zwierzętom i edukować zwiedzających.

Zoo Design to jedyna konferencja na świecie, która w tak szerokim zakresie poświęcona jest projektowaniu ogrodów zoologicznych. A projektowanie współczesnych ogrodów to nie tylko przedsięwzięcie architektoniczne czy budowlane, ale również ekologiczne. Projektując wybiegi dla zwierząt należy im zapewnić jak najlepsze, zbliżone do naturalnych, warunki życia. Trzeba również pamiętać o elemencie ekspozycyjnym, bo dzięki zwiedzającym ogrody mają środki na działalność ochroniarską oraz edukacyjną. Nie zapomina się jednak o komforcie zwierząt pozwalając im na zachowanie intymności. W ten sposób zaprojektowane są nowe wybiegi we wrocławskim zoo: Afrykarium, Odrarium, Terytorium Panter, czy najnowsza Wilcza Ostoja. Ekspozycje te pozwalają obserwować zwierzęta w naturalnym otoczeniu, ale wymagają od zwiedzającego cierpliwości, ponieważ zwierzęta mają na nich „kryjówki” – roślinność, skały czy jamy. 

- Wrocławskie zoo, podobnie jak inne ogrody na całym świecie, kładzie bardzo duży nacisk na prezentowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Przy czym prezentowanie oznacza tu prowadzenie hodowli zachowawczej, by zwierzęta te miały szansę przetrwać w zoo trwającą szóstą falę wymierania gatunków, bo w naturze wiele z nich nie ma na to już szans – mówi Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław. 

Na konferencję Zoo Design przyjadą światowej sławy projektanci, których projekty rewolucjonizują ogrody zoologiczne. Jednym z nich jest Kieran Stanley - twórca Wysp w ogrodzie zoologicznym w Chester, gdzie zwierzęta Azji Południowo - Wschodniej można oglądać na wspaniałych wybiegach zarówno spacerując między nimi jak i płynąc łodzią. Z USA przyjadą twórcy najnowszej i najnowocześniejszej inwestycji w nowozelandzkim zoo w Auckland, architekci Studio Hanson & Roberts z Beccą Hanson na czele.

Podczas konferencji prezentowane będą już istniejące oraz dopiero projektowane i powstające kompleksy wybiegów, takie jak RepTopia w Singapurze, Pannonia Park w Budapeszcie czy Zooseum w Barcelonie oraz Orientarium w Łodzi, Nautilus w Gdańsku i pawilon dla goryli we wrocławskim zoo.

Bardzo istotnym komponentem ogrodów zoologicznych jest edukacja w zakresie ochrony ginących gatunków zwierząt i zagrożonych ekosystemów. Już na etapie projektowania wybiegów powstaje koncepcja zadań edukacyjnych. Dzieci i dorośli, odwiedzając zagrożone wyginięciem zwierzęta, zdobywają wiedzę na temat ich biologii i ekologii oraz środowiska życia. 

Nowoczesne ogrody zoologiczne wspierają też bezpośrednio ochronę ginących gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku poprzez pomoc merytoryczną i finansową. Doświadczenia zdobywane w ogrodach zoologicznych i w centrach rehabilitacji dzikich zwierząt są często bardzo podobne. Konferencja Zoo Design będzie w tym roku służyć wymianie tych doświadczeń. Na konferencję organizator zaprosił organizacje niosące pomoc zwierzętom „na pierwszej linii frontu”. Do Wrocławia przyjadą m.in. twórcy wybiegów dla naczelnych w Limbe Wildlife Centre w Kamerunie, Matt Hunt - szef fundacji Free the Bears ratującej niedźwiedzie z farm żółci w Azji Południowo – Wschodniej czy Ian Singleton – szef fundacji PanEco ratującej orangutany na Sumatrze.

 O współpracy w zakresie budowy wybiegów dla zwierząt ratowanych z nielegalnego handlu świadczy pomoc wrocławskiego zoo i fundacji DODO organizacji Free the Bears w Laosie. W Luang Prabang Wildlife Sanctuary powstaje finansowane przez Zoo Wrocław Pangolinarium, a obecnie trwa zbiórka Fundacji Zoo Wrocław DODO na budowę nowego wybiegu dla niedźwiedzi uratowanych z ferm żółci.

 

Wasze komentarze

sobota, 11.7.2020 14:55
sobota, 4.7.2020 11:00
poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki