komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Zostań rodziną Brave Kids

wtorek, 30.4.2019 19:00 , komentarze: 0 , odsłony: 845
kategorie artykułu:

Przyjmij dzieci i młodzież, młodych artystów, którzy przyjadą do Polski z całego świata. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids odbywa się już po raz 10. W tym roku dzieci będą gościć u rodzin we Wrocławiu oraz w pięciu innych miastach. Trwa zbiórka crowdfundingowa na przyjazd dzieci z Syrii. 

Dzieci przyjeżdżające do Polski w ramach Brave Kids przez dwa tygodnie mieszkają w domach polskich rodzin. W tym czasie biorą udział w warsztatach artystycznych na Grabiszynku, wspólnie przygotowując spektakle pod okiem polsko-irańskiego duetu: Mary Sadowskiej i Arasha Fattahi. Unikatowe, bo łączące kultury i tradycje nieraz odległe od siebie o tysiące kilometrów. – Brave Kids są niesamowicie otwarte, spontaniczne, szybko nawiązują dobre relacje, a różnice kulturowe traktują jak skarbnicę inspiracji. Widać to w trakcie ich występów scenicznych, w czasie warsztatów, ale też w zwykłych sytuacjach na co dzień. Wcześniej sama gościłam dzieci i przekonałam się, że to najpiękniejsza część projektu. Dlatego tym mocniej zachęcam wszystkich do zaproszenia Brave Kids do siebie – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Dzieci przyjadą do Wrocławia 15 czerwca. W tym roku poznamy grupy z Indii, Palestyny, Iranu a niedawno okazało się, że także z Peru. Na przyjazd sześciorga dzieci pochodzących z niewielkiej miejscowości w Andach, grających na tradycyjnych instrumentach Inków, środki udało się zebrać dzięki zbiórce crowdfundingowej. Rozpoczęła się zbiórka dla szóstki młodych ludzi z Aleppo, którzy są skupieni wokół wspólnoty katolickiej prowadzonej m.in. przez siostrę Brigidę z Polski. – Bardzo się cieszymy, że przyjadą do nas dzieci z Peru i liczymy na to, że zbierzemy środki potrzebne na podróż także dla młodych artystów z Syrii. Przyjazd do Polski w ramach Brave Kids to dla nich dużo więcej niż tylko wyjazd zagranicę, to ogromna szansa, żeby głęboko odetchnąć, oderwać się na jakiś czas od trudnych warunków codzienności, a także zyskać szerszą, bardziej optymistyczne spojrzenie na świat – podkreśla Iwona Frydryszak.

Spotkanie organizacyjne dla rodzin goszczących odbędzie się 8 maja o godz. 17.00, w siedzibie Teatru Pieśń Kozła, przy ul. Purkyniego 1 we Wrocławiu. Będzie to okazja, żeby dowiedzieć się więcej o grupach przyjeżdżających do Wrocławia i poznać wszystkie szczegóły projektu. Spotkaniu będzie towarzyszyć bazar wielokulturowych przedmiotów związanych z Brave Kids oraz Brave Festival. Dochód w całości zostanie przeznaczony na organizację tegorocznej edycji projektu. Informacje dotyczące rekrutacji rodzin są również dostępne u koordynatorów projektu w poszczególnych miastach. Kontakt do nich można znaleźć na stronie projektu: www.bravekids.eu.

Brave Kids 2019 w sześciu miastach

W tegorocznej edycji Brave Kids wezmą również udział grupy m.in. z Salwadoru, Kolumbii, Słowacji, Korei Południowej, Kenii, Palestyny czy Hong Kongu. Dzieci będą gościć u rodzin, poza Wrocławiem, również w Rzeszowie, Lesznie, Radziejowicach, Białymstoku oraz, po raz pierwszy na Pomorzu, w Gdańsku. W każdym z miast będzie okazja do zobaczenia grup podczas występów artystycznych oraz spotkania się z dziećmi w ramach innych wydarzeń. Łącznie w projekcie weźmie udział ok. 150 dzieci (również z Polski). 30 czerwca 100 uczestników Brave Kids spotka się w Obornikach Śląskich niedaleko Wrocławia, gdzie będą przygotowywać wielki spektakl finałowy. Widowisko zobaczymy 7 i 9 lipca na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, za każdym razem zaskakujące pomysłowością i energią młodych artystów. W ubiegłym roku spektakl odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia, przyciągając 1800 widzów.

W tym roku, już po raz drugi, odbędzie się też projekt towarzyszący Brave Kids – Reunion, w ramach którego spotykają się wybitnie uzdolnieni artystycznie uczestnicy poprzednich edycji projektu. W ramach Reunion w Wałbrzychu oraz w Warszawie i we Wrocławiu spotka się utalentowana młodzież z Ugandy, Indii, Iranu, Nepalu, Gruzji i Polski, łącznie ok. 30 artystów. Wspierani przez Jacka Timingeriu, reżysera teatralnego, przygotują własny spektakl na finałowe widowisko Brave Kids 2019. Dodajmy, że Brave Kids 2019 odbywa się również zagranicą, w tym roku w Estonii, Indiach, Gruzji i Rumunii. W tym roku odbywa się jubileuszowa, 10. edycja projektu Brave Kids. W poprzednich wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. 

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

fot. Agnieszka Twardowska, Piotr Spigiel

 

Wasze komentarze

czwartek, 9.7.2020 08:15
poniedziałek, 6.7.2020 12:29
wtorek, 23.6.2020 13:20
niedziela, 21.6.2020 11:15
sobota, 13.6.2020 14:18
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki