Zrób sobie wolne od rat

piątek, 2.4.2021 18:05 283

Wakacje kredytowe to hasło, które od roku coraz częściej jest wyszukiwane przez osoby z zaciągniętym kredytem. Pandemia odcisnęła duże piętno na budżecie wielu osób. Nic więc dziwnego, że szukają one sposobu na uszczuplenie comiesięcznych wydatków. Jednym z nich jest właśnie wstrzymanie spłaty kolejnych rat zobowiązania. Jak to zrobić i czy każdy może z takiej opcji skorzystać?

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są usługą, którą oferują niektóre banki. Dzięki niej można skorzystać z odroczenia obowiązku comiesięcznego spłacania rat odsetkowo-kapitałowych. Co ważne, pozwala na chwilę oddechu zarówno przy kredytach gotówkowych, jak i hipotecznych. Każdy klient może wystąpić z wnioskiem, jednak nie każdy zostanie zaakceptowany – muszą zostać spełnione określone, ustanowione przez bank, warunki.

Wakacje kredytowe to tak naprawdę dobre rozwiązanie dla obu stron – banku oraz klienta. Instytucja zyskuje sporą pewność, że zawieszona spłata i tak do niej trafi. Później, ale zawsze – bez konieczności wszczynania działań windykacyjnych. Konsument natomiast będzie miał chwilę oddechu od rat obciążających budżet. Zwłaszcza w przypadku hipoteki jest to odczuwalna zmiana. Poza tym, dzięki takiej usłudze, można zapanować nad swoimi finansami i bez konsekwencji powrócić do regularnego spłacania zobowiązania, gdy sytuacja już się unormuje.

Temat wakacji kredytowych zaczął być szerzej omawiany po wybuchu pandemii COVID-19. Wiele osób straciło pracę lub zmniejszono im pensję, co skutkowało problemami ze spłatą kredytu. Nic więc dziwnego, że chcą skorzystać z opcji, która pozwoli im spiąć budżet, a jednocześnie nie będzie skutkowała nieprzyjemnościami związanymi z windykacją.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach kredytowych

Z wakacji kredytowych możemy skorzystać bez względu na panujące okoliczności. Pandemia po prostu wyciągnęła ten temat na powierzchnię. Jednak przyczyn, dla których możemy sięgnąć po takie rozwiązanie, jest dużo więcej. Niemniej jednak należy pamiętać, że każdy bank ma swoje zasady i warto się z nimi wcześniej zapoznać.

Trzeba sprawdzić, czy bank zawiesza spłaty rat bezpłatnie, czy też pobiera prowizję; czy wakacje wpłyną na całkowity koszt kredytu; lub czy zawieszenie wpłynie na liczbę rat. Banki bowiem stosują różne rozwiązania i warto wiedzieć, czy akurat to konkretne jest dla nas korzystne.

Banki najczęściej stosują trzy rodzaje zawieszenia spłaty. Pierwszym jest zawieszenie całej raty. W takim przypadku przez cały okres wakacji kredytowych klient nic nie płaci. Bank nie wydłuża też okresu kredytowania, czyli trzeba spłacić wszystko w określonym terminie. Oznacza to, że pozostałe raty będą nieco wyższe. Drugim rozwiązaniem jest zawieszenie raty kapitałowej. Tutaj okres kredytowania przedłuża się o czas zawieszenia, a klient nie płaci tylko części kapitałowej – odsetkową musi uiszczać zgodnie z harmonogramem.

Ostatnią opcją, którą może zaproponować bank, jest zawieszenie części kapitałowej raty. Okres kredytowania pozostaje bez zmian, a klient płaci część odsetkową. Oznacza to – podobnie jak w przypadku zawieszenia całej raty – że raty po okresie zawieszenia wzrosną.

Źródło: https://www.casfera.pl/wakacje-kredytowe-czy-to-naprawde-urlop-dla-twojego-budzetu/