Zwrot podatku z Niemiec: Jak odzyskać nadpłaconą kwotę za rok 2023?

poniedziałek, 25.3.2024 08:55

O zwrot podatku z Niemiec mają szansę ubiegać się osoby, który pracowały u naszych zachodnich sąsiadów, a ich pracodawcy odprowadzili w ciągu roku zaliczki na podatek w zawyżonej wysokości. W takiej sytuacji przy rozliczeniu podatku w Niemczech można odzyskać nadpłacony podatek. W tym celu należy przedłożyć deklarację podatkową w tamtejszym Finanzamcie, czyli niemieckim urzędzie skarbowym. O czym jeszcze warto wiedzieć przed rozliczeniem podatku z Niemiec 2023, aby sprawnie otrzymać należny zwrot podatku? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Rozliczenie podatku z Niemiec 2023 – najważniejsze informacje

Osoby, na których spoczywa obowiązek rozliczenia podatku w Niemczech, powinni dopilnować tej formalności do 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. W tym celu należy przygotować deklarację podatkową, a następnie przedłożyć ją w tamtejszym urzędzie skarbowym wraz z kompletem wymaganych dokumentów. W przypadku pracowników z Polski wśród niezbędnej dokumentacji muszą znaleźć się:

  • zaświadczenie Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa, będąca dokumentem analogicznym do polskiego formularza PIT-11. Każdorazowo wydaje ją pracodawca w terminie nie później niż 28. lutego roku następnego;
  • zaświadczenie EU/EWR bądź – opcjonalnie – jego polski odpowiednik UE/EOG – zawiera zestawienie wszystkich dochodów osiągniętych przez podatnika z zagranicy. Wystawia je polski urząd skarbowy;
  • jeśli dany podatnik chce zastosować przy rozliczeniu podatku w Niemczech przysługujące mu ulgi podatkowe, powinien dostarczyć do Finanzamtu dodatkowe dokumenty potwierdzające poniesione wydatki i uzasadniające prawo do skorzystania z preferencji (mowa o dokumentach takich jak np. faktury za bilety kolejowe czy kopia umowy najmu mieszkania).

Osoby rozliczające podatek w Niemczech muszą pamiętać również o tym, że w Niemczech funkcjonuje aż sześć klas podatkowych. Przynależność do konkretnej klasy ustalana jest na podstawie wysokości osiąganych dochodów oraz indywidualnej sytuacji życiowej podatnika.

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Procedura krok po kroku

Istotnym ułatwieniem dla podatników rozliczających się z niemieckim Finanzamtem jest fakt, że rozliczenia można dokonać nawet bez wychodzenia z domu, korzystając z drogi online. Za pośrednictwem Internetu cały proces sprowadza się do dwóch prostych kroków:

  1. wypełnienie formularza rozliczeniowego (wprowadzenie podstawowych danych takich jak adres firmy, stan cywilny, informacja o ewentualnym potomstwie);
  2. dodanie w załączniku wymaganych dokumentów – kluczowym z nich jest niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli roczny wykaz dochodów wypracowanych w Niemczech.

Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec?

Niemiecki urząd skarbowy rozpatruje nadesłane deklaracje podatkowe zgodnie z kolejnością ich wpłynięcia. W praktyce oznacza to często, że podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie możliwie najwcześniej, mają jednocześnie największą szansę na uzyskanie szybkiego zwrotu podatku z Niemiec. Na szybszą wypłatę należnego zwrotu mogą liczyć również te osoby, które dopełnią tego obowiązku za pośrednictwem Internetu. Średni czas oczekiwania na odpowiedź Finanzamtu to zwykle ok. 1-3 miesięcy.