Dendrologia bez tajemnic

poniedziałek, 6.7.2015 14:42 326 0

Czy można bezinteresownie uwielbiać Świat przyrody, podziwiać drzewa, przeżywać smutek ich odejścia lub złość, kiedy zadaje się im krzywdę? Tak, można. Taką miłośniczką przyrody, a zwłaszcza drzewoznawstwa jest pani Felicja Stępień. Wyjątkowa osoba, pasjonatka przyrody zwłaszcza szczawieńskiej. 30 czerwca 2015r. w Ogrodzie Sztuki w Szczawnie Zdroju pani Felicja opowiadała seniorom o szczawieńskiej przyrodzie. Drzewach i krzewach, które towarzyszą mieszkańcom Szczawna-Zdroju już od wielu pokoleń. Warsztaty były współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Pomników przyrody w Szczawnie–Zdroju jest sto dwadzieścia pięć, to bardzo duża ilość powiedziała pani Felicja. Są wyjątkowe, piękne i zasługują na podziw. Należy się nimi opiekować i darzyć je szczególnym szacunkiem. O przyrodę należy dbać tak, jak dba się o ludzi. Jesteśmy jej elementem, a to znaczy, że kiedy jej zabraknie, to również i nas nie będzie. Pani Felicja rozpoczęła warsztaty od przedstawienia pomników przyrody w Parku Szwedzkim. Bezpośrednio na wprost pierwszego stawu znajduje się pomnik przyrody, miłorząb dwuklapowy (ginkgo biloba) o wysokości siedemnastu metrów. Jest to gatunek wyjątkowy i rzadki, pochodzący z północno-wschodnich Chin. Tamtejsza medycyna od wieków wykorzystuje jego niezwykłe właściwości. Doceniają je także producenci leków i kosmetyków na całym świecie. Miłorząb jest reliktem zamierzchłej przeszłości, bowiem przetrwał prawie dwieście milionów lat! Było to możliwe, bo to potężne drzewo wytworzyło skuteczne mechanizmy obronne. Nad pierwszym stawem można również zobaczyć kolejny pomnik przyrody, cypryśnika błotnego, który pochodzi z Ameryki Południowo-Wschodniej. Okaz ma wysokość dwudziestu sześciu metrów. Cypryśnik błotny to bardzo dekoracyjne drzewo, szczególnie jesienią. Pani Felicja opisała również seniorom buka zwyczajnego, odmianę purpurową. Niesamowite drzewa, zadziwiające swoim pięknem i dostojeństwem. W drugiej części warsztatów pani Felicja uczyła seniorów, w jaki sposób można wykonywać przepiękne ozdoby z liści.   

Spotkanie było nad wyraz interesujące. Kolejne warsztaty odbędą się w sierpniu. Tym razem bohaterami spotkania oprócz pomników przyrody będą ptaki. 

źródło: UM Szczawno-Zdrój

Dodaj komentarz

Komentarze (0)