Jak zachować się podczas burzy?

wtorek, 7.7.2015 14:02 1702 0

Bądź mądry przed szkodą! Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób. Tegoroczne lato obfituje w niespodzianki również burzowe. Bieżące prognozy zapowiadają ulewne deszcze i wyładowania atmosferyczne. W tej sytuacji policja radzi, jak zachować się podczas burzy.FOTO: JQ


Jak się zachować w czasie wichur i burz: 

1. W mieszkaniu i domu należy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty. 

2. Wyłączyć sprzęt elektryczny, szczególnie w domkach letniskowych, ponieważ anteny ściągają pioruny.

3. Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny. 

4. W czasie burzy lepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać. 

5. Burzom towarzyszy często silny wiatr - nie należy więc parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami, a szczególnie słupami energetycznymi. 

6. Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni - nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami itp. 

7. Jeżeli przeczekujemy burzę pod budynkiem, należy uważać, by nie oprzeć się o instalację odgromową (piorunochron). 

8. Przebywanie w wodzie podczas burzy (w kajaku, łódce czy też kąpiąc się) jest bardzo niebezpieczne. Każda „wypukłość" na wodzie przyciąga pioruny, dlatego gdy widzimy nadciągające ciemne chmury, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu. 

9. Przebywając w górach podczas burzy, należy: unikać zagłębień terenu, usiąść ze złączonymi nogami na plecaku bez metalowych elementów lub karimacie, co izoluje od ziemi, a tym samym chroni przed rozchodzącymi się po niej od pioruna ładunkami elektrycznymi, zejść ok. 100 m poniżej grzbietu, na jego zawietrzną stronę - jest ona najmniej narażona na uderzenia piorunów, nie kłaść się. 

 

Latem bądź przygotowany na wystąpienie gwałtownego ocieplenia!
Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach. Rozważ utrzymanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą. 

Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych,czy są właściwie izolowane i szczelne. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego. 

Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki. Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu. Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka odzież o jasnych kolorach odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała. Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony. Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tempo życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. 

Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza. 

Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)