Najpiękniejszy prezent na święta – szczepienie przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom!

środa, 20.12.2023 10:59 180 0

Jak podkreśla prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, szczepienie przeciw grypie to inwestycja w swoje zdrowie, która nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po grypie, tj.: m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego. Grypy nie należy więc bagatelizować, myśląc że to „cięższe przeziębienie. Teraz jest najlepszy czas, aby zaszczepić się przeciw grypie. Szczepionka działa najskuteczniej miesiąc od podania, a szczyt zachorowań przypada pomiędzy styczniem a marcem.

Grudzień to dobry moment, aby zaszczepić się przeciw grypie. Profesor Adam Antczak zaleca szczepienie zwłaszcza osobom starszym, cierpiącym na choroby przewlekłe, aby zabezpieczyć się przed szczytem zachorowań, który dopiero jest przed nami. Osoby starsze są szczególną grupą osób i powinny jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Co istotne, od 1 września br. szczepionki przeciw grypie są dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 65 r.ż. To samo dotyczy szczepień przeciw pneumokokom, które dla seniorów powyżej 65 r. ż. i posiadających chorobę współistniejąca są bezpłatne. Szczepienie przeciw pneumokokom jest jednodawkowe i można je przyjąć w sposób skojarzony ze szczepionką przeciw grypie, czyli zaszczepić się przeciw dwóm chorobom podczas jednej wizyty szczepiennej. Łączenie szczepień pozwoli lepiej przygotować się do trwającego sezonu infekcyjnego. Ze względu na wysoką skuteczność i stosunkowo niski odsetek zdarzeń niepożądanych, szczepienia ochronne są preferowaną formą profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dorosłych.

Przed nami święta – planujemy spotkania z rodziną oraz przyjaciółmi, robimy świąteczne zakupy. „Przebywając w dużych skupiskach ludzi, możemy nieświadomie przyczyniać się do zwiększania transmisji wielu wirusów. W przypadku chorób takich jak grypa, pneumokoki czy COVID-19 dochodzi również kwestia wystawienia na zakażenie osób, które należą do grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i poważnymi powikłaniami pochorobowymi. Zabierając dziecko do dziadków, narażamy zarówno starszych członków rodziny, jak i tych najmłodszych. Najlepszym prezentem dla naszych bliskich będzie zabezpieczenie siebie i innych przed zachorowaniami. Nie dajmy się grypie, pneumokokom i COVID-19 w te święta” — apeluje prof. Antczak.

Po świętach czekają nas obchody nocy sylwestrowej, które również oznaczają najczęściej wzmożony kontakt z ludźmi – czy to na imprezach organizowanych w domach, czy też w klubach, restauracjach, itp. Wtedy często mamy do czynienia z dużym skupiskiem obcych nam osób, co jest sytuacją z większym prawdopodobieństwem zakażenia.

Jak się szczepić?

Pamiętajmy, żeby świętować w sposób odpowiedzialny. Z pewnością ostatnie, czego byśmy chcieli, to przywieźć do rodzinnego domu wirusa czy bakterię i sprawić, że święta nie będą ani zdrowe, ani spokojne. Możemy jednak w łatwy i – co ważne – refundowany sposób się przed tym uchronić. Najlepszym rozwiązaniem jest szczepienie. W aptekach dla pacjentów dostępna jest bezpłatna szczepionka przeciw COVID-19, refundowane szczepienie przeciw grypie oraz pneumokokom. Należy pamiętać, aby przed szczepieniem udać się po receptę na szczepionkę  przeciw grypie lub pneumokokom do lekarza pierwszego kontaktu. Obecnie w Polsce mamy ok. 500 punktów szczepień. Sprawdź, gdzie możesz się zaszczepić https://www.nfz.gov.pl/szczepienia-w-aptekach.

Jednoczesne szczepienie przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych rekomendują jak najszybsze poddanie się szczepieniom ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji epidemiologicznej, ciągle niezadawalający odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 i bardzo niski stan zaszczepienia przeciw grypie w Polsce, rekomendowane jest jednoczasowe (w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny) szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie wszystkimi dostępnymi na rynku polskim szczepionkami, dla danej grupy wiekowej. Szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19. Skorzystanie z jednoczesnego szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie oznacza mniejszą liczbę wizyt, jak też zmniejszenie obciążenia pracą personelu placówek medycznych, co pozwoli ograniczyć kontakty i zmniejszyć ryzyko potencjalnych zakażeń.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)