Ranking wadliwości kredytów we frankach. Sprawdź na którym miejscu jest Twoja umowa!

czwartek, 21.3.2024 00:00 2002

logo kancelaria Kaczorowski

W 2023r. padł rekord spraw frankowych. Zgodnie ze statystykami, do Sądów w całej Polsce wpłynęła rekordowa liczba spraw, Sądy wydały  najwięcej wyroków od początku postępowań przeciwko bankom.

Rok 2024r. zapowiada się jeszcze lepiej. Do szerokiego grona Frankowiczów, którzy są w trakcie spłacania umów i postępowania sądowego przeciwko bankom, dołączają również Frankowicze, którzy swoje umowy już spłacili. Korzystne orzecznictwo oraz długie terminy przedawnienia powodują, że również ta grupa Kredytobiorców zdecydowała się odzyskać należne środki od banków.

Które banki stworzyły najgorsze umowy?

Na podstawie licznych, korzystnych wyroków oraz opracowania Rzecznika Finansowego powstał swoisty ranking banków, które zamieściły w swoich umowach najwięcej postanowień niedozwolonych. Co ciekawe – umowy mBanku czy Banku Millennium są uznawane za jedne z najbardziej wadliwych i masowo unieważniane przez Sądy, chociaż wcale nie przewodzą w rankingu. Oto pierwsze 5 miejsc:

  1. BOŚ Bank – 14 klauzul abuzywnych.
  2. Raiffeisen Bank– 6 klauzul abuzywnych.
  3. BGŻ (obecnie BNP Paribas)DNB Bank PolskaEuro Bank (obecnie Bank Millennium)– po 5 klauzul abuzywnych.
  4. BPHGE Money Bank (obecnie BPH S.A.)EFG Eurobank Ergasias (obecnie Raiffeisen)Santander Consumer Bank– po 4 klauzule abuzywne.
  5. Nordea Bank (obecnie PKO BP)Getin Noble BankKredyt Bank (obecnie Santander BP)– po 3-5 klauzul abuzywnych.

W przypadku pozostałych banków frankowych wygląda to następująco:

  • BPH PBK – 2 klauzule abuzywne.
  • Fortis Bank (obecnie BNP Paribas) – 3 klauzule abuzywne.
  • ING BSK – 3 klauzule abuzywne.
  • mBank – 2-3 klauzul abuzywnych dot. mechanizmów przeliczeniowych plus klauzula dot. UNWW.
  • BRE Bank (obecnie mBank) – 2-3 klauzul abuzywnych dot. mechanizmów przeliczeniowych plus klauzula dot. UNWW.
  • Bank Millennium – 2 klauzule abuzywne dot. mechanizmów przeliczeniowych plus klauzula dot. UNWW.
  • PKO BP – 3 klauzule abuzywne.
  • BZ WBK (obecnie Santander BP) – 2 klauzule abuzywne.
  • Deutsche Bank – 2 klauzule abuzywne.
  • Lukas Bank (obecnie Credit Agricole) – 2 klauzule abuzywne.

Czy liczba klauzul abuzywnych w umowie ma wpływ na szanse powodzenia sprawy w sądzie?

Zdecydowanie nie. Przykłady mBanku czy Banku Millennium pokazują, że nie znaczenia ile postanowień niedozwolonych bank zamieścił w umowie. Bardzo często wystarczy nawet jedno postanowienie w konkretnej umowie, aby stwierdzić że taka umowa jest nieważna. Najczęściej w skutek umieszczenia w niej postanowienia na podstawie którego bank ma możliwość decydowania o wysokości salda zadłużenia Kredytobiorcy.

Czy Frankowicze, którzy już spłacili swoje umowy mogą domagać się zwrotu?

Jak wynika z rankingu, także banki które już de facto nie funkcjonują na rynku pod dawna nazwą stosowały klauzule abuzywne. Te banki najczęściej funkcjonują pod nową nazwą lub zostały przejęte (połączone) z innymi bankami, lecz ich umowy w dalszym ciągu są nieważne.

Odpowiedź jest zatem jasna i wynika z jednolitego orzecznictwa Sądów Krajowych, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – każdy Frankowicz może dochodzić od banku swoich roszczeń. Banki często twierdzą, że doszło do przedawnienia roszczeń z tytułu kredytów, które zostały spłacone kilka lat temu, jednak jest to tylko twierdzenie banku, niezgodne z orzecznictwem Sądów.

Szansa na przyśpieszenie spraw.

Statystyka wygranych spraw to 98% korzystnych rozstrzygnięć dla Frankowiczów. Do Sądów wpływa kolejna fala pozwów, jedynym problemem bywa natomiast czas postępowania, co dotyczy przede wszystkim dużych miast. Jak wynika z komunikatów Ministerstwa Sprawiedliwości – pojawił się pomysł, żeby usunąć z Wydziałów Cywilnych sprawy z powództwa banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału czy waloryzację – ponieważ z orzecznictwa TSUE jednoznacznie wynika, że tego rodzaju roszczenia banków są bezzasadne.

Natomiast roszczenia Frankowiczów przeciwko bankom w ogromnej większości są zasadne i uwzględniane przez Sądy.

Wszystkim Kredytobiorcom – powodzenia!

Możecie Państwo skorzystać z pomocy naszej kancelarii wyspecjalizowanej w sprawach frankowych oraz złotówkowych (Sankcja Kredytu Darmowego):


Kancelaria Kaczorowski

adw. Tomasz Kaczorowski

główny adres:

ul. Św. Antoniego 15, II p.
50-073 Wrocław

tel. 71 780 63 74

www.kancelariakaczorowski.pl

 

Bezpłatna analiza umowy CHF oraz umowy kredytu konsumenckiego – Sankcja Kredytu Darmowego (prosimy przesłać skan umowy i aneksów):

umowy@kancelariakaczorowski.pl

 W odpowiedzi prześlemy wyliczenie korzyści z unieważnienia i kosztów postępowania.