Seniorzy wiedzą już, jak nie dać się oszukać!

poniedziałek, 13.7.2015 09:33 243 0

Realizowana przez dolnośląską Policję kampania informacyjno–prewencyjna, a dotycząca oszustw metodą „na wnuczka”, przynosi efekty. Coraz częściej, dzięki informacjom i ostrzeżeniom przekazywanym przez funkcjonariuszy, potencjalni pokrzywdzeni na dają się nabrać. Tak było i tym razem w powiatach wrocławskim, zgorzeleckim, świdnickim i lubańskim. Sprawcy próbowali wyłudzić od starszych osób kwoty od 25 do 80 tysięcy złotych. Dzięki postawie potencjalnych pokrzywdzonych, próby oszustów spełzły na niczym.

Dolnośląska Policja od dłuższego czasu prowadzi kampanię informacyjno–prewencyjną dotyczącą oszustw metodą „na wnuczka”.  Funkcjonariusze spotykając się z osobami starszymi, przekazują im informacje na temat tego, jak uchronić się przed tego typu przestępstwami. Podjęte działania przynoszą efekty. Coraz częściej, oprócz informacji o osobach pokrzywdzonych, do Policji docierają informacje o kolejnych starszych osobach, które postępując zgodnie ze wskazówkami przekazywanymi przez funkcjonariuszy, uniemożliwiają oszustom popełnienie przestępstwa na ich szkodę.

Tak było też w ostatnim czasie na terenie powiatów wrocławskiego, zgorzeleckiego, świdnickiego i lubańskiego, gdzie sprawcy pod różnymi „legendami” próbowali wyłudzić pieniądze. Podczas rozmowy przez telefon oszuści podawali się za członków rodziny lub za policjanta. Dzięki odpowiedniej postawie, pokrzywdzeni nie dali sobie wyłudzić swoich oszczędności. Kwoty jakie żądali oszuści sięgały od 25 do nawet 80 tysięcy złotych. To kolejne już osoby na Dolnym Śląsku, które nie dały się oszukać.

Mając na celu przeciwdziałanie tego typu oszustwom, funkcjonariusze nawiązują kontakty z lokalnymi stowarzyszeniami oraz środowiskami seniorów, czy też Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Współpracują również z bankami, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, administracjami i wspólnotami mieszkaniowymi, a także parafiami. Informacje o oszustwach „na wnuczka” przekazują także seniorom w ramach prowadzonej przez wrocławskich policjantów „Akademii Bezpiecznego Seniora”.

Oprócz działań prewencyjnych, funkcjonariusze realizują także czynności, które mają na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego typu przestępstw. Podejrzanym o tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
    
SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! – OSTRZEGAMY - PRZESTĘPCY PODSZYWAJĄ SIĘ POD POLICJANTÓW

Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.
    
W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

 

źródło: KGP

Dodaj komentarz

Komentarze (0)