„Mała Wielkanoc” w Piławie Dolnej

niedziela, 17.4.2016 19:04 1555 0

W niedzielne popołudnie 10 kwietnia 2016 r. w sali wiejskiej w Piławie Dolnej było gwarno, wesoło i kolorowo, a to za sprawą spotkania kulturalno–integracyjnego p.n. „Mała Wielkanoc”, którego gospodarzami byli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Pojany i Zespołu Górali Czadeckich „POJANA”. Na wzór staropolskiej tradycji, kiedy to tydzień po Wielkanocy spotykali się sąsiedzi i znajomi, by wspólnie świętować, w ramach zadania publicznego pod tym samym tytułem, dotowanego ze środków Urzędu Gminy Dzierżoniów mieszkańcy wsi i przybyli goście mieli okazję przeżyć wspaniałe chwile w niezwykłej świątecznej atmosferze. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Wójt Gminy Marek Chmielewski z małżonką, sołtys Adam Bulek, Radni Piławy Dolnej oraz przedstawiciele mediów lokalnych: Tygodnika Dzierżoniowskiego i Radia Zet Gold. zespoły: Męski Zespół Śpiewaczy CORD. Chór Kameralny CON MOTO i Zespół Górali Czadeckich „POJANA”, który przybliżył obecnym swoje bogate dziedzictwo kulturowe. Tradycje karnawałowe, zakończone najstarszym utworem obrzędowym „Sioła Jelinia” , wielkopostne: „Po Moju”, „Sucha rybka” oraz bogate w różnorodność tradycje wielkanocne z suto zastawionym stołem z regionalnymi potrawami: m.in. „paskami” czyli babami drożdżowymi z rodzynkami, mazurkami, koszem ze święconką, jajami w sosie chrzanowym, swojskimi wyrobami: szynką, kiełbasą, pasztetami, i innymi pysznościami, którymi delektowali się wszyscy obecni. Nie mogło zabraknąć kolorowych pisanek, zdobionych pszczelim woskiem, baranków z ciasta oraz pięknych palm wielkanocnych.

Ważnym punktem wielkanocnego świętowania była wystawa prac rękodzieła ludowego i artystycznego, autorstwa Anny Kucharek, Antoniny Maciątek i Doroty Chmielewskiej. Można było nie tylko podziwiać przepiękne wyroby lokalnej twórczości, ale również zapoznać się z techniką ich powstawania. okiem Pani Edyty Kargul. Chętnie brały w nich udział dzieci, ale każdy mógł spróbować odkryć w sobie twórczy talent. Dzięki pracom prezentowanym na wystawie oraz wszystkim powstałym podczas trwania spotkania na sali było kolorowo, radośnie i wiosennie, a wykonane własnoręcznie przedmioty były jednocześnie pamiątką świątecznego spotkania. biesiadę, a co odważniejszych nakłoniła do solowych prezentacji wokalnych i recytatorskich.

Czas w miłym towarzystwie szybko upłynął, podziękowaniom nie było końca i padły obietnice zorganizowania „Małej Wielkanocy” w następnych latach. autorkom wystawy i warsztatów, członkom Stowarzyszenia Piława Dolna, a szczególnie wszystkim obecnym za skorzystanie z zaproszenia i tym samym okazanie, że wysiłek wielu osób nie poszedł na marne.

Liczę, iż na długo pozostanie w pamięci ten miło spędzony czas, a już dziś zapraszam mieszkańców Piławy Dolnej na spotkanie z okazji Święta Niepodległości połączone z 70­tą rocznicą osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, które realizowane będzie 11 listopada w sali wiejskiej, w ramach zadania publicznego p.n. „Nie obcyś my na ziemi tej”.

W trakcie spotkania w pięknych programach artystycznych zaprezentowały się lokalne Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty plastyczno­techniczne pod czujnym Atmosfera była tak wspaniała i przyjazna, że szybko przeobraziła się we wspólną. Dziękuję tym, którzy chętnie zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia,

B.Ż.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)