80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody w Dzierżoniowie [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

wtorek, 11.7.2023 17:00 3068

Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, Rada Miejska Dzierżoniowa oraz burmistrz Dzierżoniowa byli organizatorami miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez Ukraińskich Nacjonalistów na Obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz 80. rocznicy apogeum Rzezi Wołyńskiej. Uroczystości miały charakter dwudniowy. 9 lipca w kościele pw. Królowej Różańca Świętego została odprawiona msza święta w intencji ofiar ludobójstwa banderowskiego na Kresach. Po eucharystii miało miejsce spotkanie modlitewne przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych duchownych. Natomiast 11 lipca obchody miały miejsce na cmentarzu komunalnym w Dzierżoniowie.

- 11 lipca 2023 r. przypada 80. rocznica krwawej niedzieli. 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN/UPA dokonali ataków na co najmniej kilkadziesiąt polskich miejscowości na Wołyniu. W ich wyniku, tego jednego dnia, często w bardzo brutalny sposób, zostało zamordowanych około 10 tysięcy Polaków, głównie z powiatów włodzimierskiego i horochowskiego. Krwawa niedziela była puntem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, zaplanowanej i przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1944 akcji, która miała na celu masową eksterminację ludności polskiej. Zorganizowane mordy na Polakach miały miejsce na terenie Wołynia, a także Małopolski Wschodniej. Szacuje się, że w tym ludobójstwie zginęło co najmniej 50 tysięcy Polaków. Tragedia Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej długo musiała czekać na odpowiednie upamiętnienie. W czasach PRL-u temat ten był przemilczany. Dopiero w III Rzeczpospolitej kwestii tej powoli zaczęto nadawać odpowiednią wagę. W końcu, w 2016 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym szczególnym dniu nie zapominajmy do czego prowadzi nacjonalizm i miejmy w pamięci wszystkie ofiary tych tragicznych wydarzeń - mówił na cmentarzu komunalnym Piotr Basisty z Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.

W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe, Kresowiacy, duchowieństwo, przedstawiciele placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i służb mundurowych.