Amazon zmodernizował kindloteki w Bielawie

środa, 20.12.2023 10:40 466 0

To kolejny rok, w którym Amazon aktywnie wspierał rozwój dzieci i młodzieży, łącząc edukację z technologią. Filarem tych działań była modernizacja i doposażenie 37 Kindlotek w całej Polsce – 11 z nich znajduje się w województwie dolnośląskim. Są to miejsca zapewniające uczniom dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych oraz zajęć dydaktycznych wspomagających rozwój kompetencji STEM.

Wspieranie nauki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży to kluczowy aspekt zaangażowania społecznego Amazon w naszym kraju. Jednym z najważniejszych projektów są Kindloteki, czyli miejsca, w których najmłodsi mogą korzystać z książek i pomocy naukowych w towarzystwie nowych technologii, w tym m.in. czytników Kindle, tabletów i robotów. Placówki są uruchamiane od 2019 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 37 Kindlotek przeszło modernizację i zostało doposażonych w nowoczesny sprzęt. 11 z nich znajduje się w województwie dolnośląskim w następujących placówkach:

  • Niepubliczne Przedszkole "Bielanek" w Bielanach Wrocławskich,

  • Szkoła Podstawowa w Mieczkowie,

  • Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie,

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Ziębicach,

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandra Kamińskiego w Wałbrzychu,

  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy,

  • Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze,

  • Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie,

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaworze,

  • Kobierzycki Ośrodek Kultury,

  • Przylądek Nadziei (Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu).

Obecnie w Polsce działa 79 Kindlotek STEM – głównie w szkołach, domach kultury i bibliotekach publicznych. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogły rozwijać kompetencje przyszłości w standardzie STEM, który łączy w sobie elementy nauki, techniki, inżynierii i matematyki.

– Kindloteki to nasz sztandarowy projekt, który nieustannie unowocześniamy. Chcemy, aby te wyjątkowe przestrzenie dostarczały dzieciom i młodzieży jak najlepsze możliwości nauki. W minionym roku do 37 Kindlotek w całej Polsce łącznie trafiło ponad 250 sztuk nowoczesnego sprzętu, w tym robotów, telewizorów czy mat edukacyjnych, które pomogą uczniom w nauce – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pierwsze spotkanie koordynatorów i koordynatorek Kindlotek

Rozwój Kindlotek nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie koordynatorki i koordynatorzy, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę z obszaru STEM. Dlatego też w listopadzie 2023 roku Amazon zorganizował „Kindlotekowisko” – pierwszy w historii zlot koordynatorek i koordynatorów programu w Polsce. Ponad 60 osób wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, a także wymieniło się własnymi doświadczeniami.

Akcja integracja

Kolejną ważną inicjatywą Amazon, która została zrealizowana w 2023 r. razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, jest druga edycja programu „Zdolni Odkrywcy”. Głównym celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji przyszłości oraz integracja dzieci z Polski i Ukrainy. W ramach projektu zorganizowane zostały specjalne webinary, które wykorzystując metodę STEM zachęcają do integracji i współpracy pomiędzy dziećmi. W programie przygotowano także osobne spotkania online dla nauczycieli. W ich ramach polscy pedagodzy przeszli kurs kultury i języka ukraińskiego, natomiast ukraińscy dydaktycy uczestniczyli w spotkaniach poświęconych edukacji STEM, cyfrowej i medialnej. Dzięki webinarom prowadzonym po ukraińsku nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak metoda STEM może pomóc w codziennej pracy z uczniami.

– Za nami bardzo aktywny rok pełen licznych przedsięwzięć, cennych doświadczeń oraz integracji. W Amazon wierzmy, że inwestowanie w edukację dzieci to nie tylko nasz obowiązek społeczny, ale także klucz do budowania lepszej przyszłości. Dlatego z dumą będziemy kontynuować nasze inicjatywy wspierające rozwój edukacyjny – podsumowuje Barbara Krystosiak.

###

Amazon w Polsce:

Amazon działa w Polsce od 2014 r., gdzie stworzył ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, m.in. w dziesięciu nowoczesnych centrach logistycznych, a także w biurze Amazon Web Services w Warszawie oraz w Amazon Development Center Poland w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. ADCP to pionierskie ośrodki naukowo-badawcze, w których zespoły menedżerek i menedżerów, inżynierek i inżynierów, naukowczyń i naukowców, tworzą i rozwijają globalne najbardziej zaawansowane technologie Amazon, takie jak: Alexa, Ring, Echo, Polly, TTS, AWS Database Migration czy Kindle. Od 2012 r. Amazon zainwestował w Polsce ponad 18,5 mld zł w infrastrukturę, w tym m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak i wynagrodzenia oraz rozwój usług dla klientów. Miliardy dolarów przeznaczył również na rozwój infrastruktury i technologii, które pomagają MŚP docierać do nowych klientów w kraju i za granicą, w tym również na ochronę własności intelektualnej marek.

Informacje o Amazon:

Amazon wyznaje cztery zasady przewodnie: koncentrację na kliencie, a nie na konkurencji, pasję do innowacyjnych rozwiązań, zaangażowanie na rzecz doskonałości operacyjnej oraz myślenie długofalowe. Amazon dąży do tego, by być najlepszym pracodawcą, najbezpieczniejszym miejscem pracy oraz najbardziej zorientowaną na klienta firmą na świecie. Amazon jako pierwszy na świecie wprowadził m.in. następujące produkty i usługi: opinie klientów, zakupy za pomocą jednego kliknięcia, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, program Postaw na Swój Rozwój, tablety Fire, TV Fire, Amazon Echo, Alexa, technologia Just Walk Out, Amazon Studios i Deklarację Klimatyczną (The Climate Pledge). Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź biuro prasowe i naszego bloga Aboutamazon.pl oraz śledź nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze @AmazonNewsPL i YouTube.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)