Bielawa: pomoc dla Ukrainy - edukacja, zakwaterowanie i transport

środa, 9.3.2022 11:00 1308 0

Trwają kolejne dni wojny na Ukrainie. Do wielu miast w Polsce, w tym do Bielawy, licznie przybywają Uchodźcy. Zaczyna brakować miejsc i do organizacji pojawiają się kolejne kwestie dotyczące życia i funkcjonowania emigrantów w Bielawie.

We wtorek 8 marca sztab kryzysowy w Bielawie odbył kolejne spotkanie organizacyjno – logistyczne, podczas którego poruszone zostały następujące kwestie:

TRANSPORT I ZAKWATEROWANIE:

W najbliższych dniach fala napływu Uchodźców będzie najprawdopodobniej bardzo wysoka, dlatego Urząd Miejski w Bielawie zwraca się z prośbą o rozważne podejście do tematu organizowania transportu na granicę i przywożenia do Bielawy naszych sąsiadów. Jeśli chcemy robić to na własną rękę, prosimy o wcześniejszą informację dla koordynatora w danym mieście lub powiecie, który w tym czasie postara się znaleźć dla uchodźców zakwaterowanie. ( Bielawa – Monika Stadler, tel: 798 636 276, 74 8328767). Na ten moment bielawskie hotele i pensjonaty, które zaoferowały noclegi dla uchodźców, są już wypełnione. W najbliższych dniach, miasto będzie zatem organizować sale zbiorowego zakwaterowania. Wojewoda dolnośląski zapowiada zmiany dot. refundacji kosztów dla takich miejsc - miejsce z wyżywieniem będzie oscylować kosztowo około 40 zł za osobo-dzień. Oznacza to przesunięcie poszukiwań miejsc w hotelach na sale zbiorowego zakwaterowania. Możliwe będzie także podpisywanie przez samorządy umów z właścicielami pustych mieszkań lub apartamentów na rzecz uchodźców. Pomoc otrzymają także osoby prywatne, które dokwaterowały uchodźców do swoich miejsc zameldowania/pobytu uchodźców. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

EDUKACJA:

Gmina Bielawa wychodząc naprzeciw rodzinom, a dokładnie potrzebom zagospodarowania ich dzieci, planuje stopniowo uruchamiać oddziały przygotowawcze i grupy świetlicowe, w których dzieci i uczniowie będą miały możliwość skorzystania z nauki języka polskiego, ale również z zajęć sportowych, artystycznych itp. Początkowo nauczanie odbywało się będzie w grupach zaopiekowanych przez polskiego nauczyciela z umiejętnością języka rosyjskiego lub angielskiego, a wsparciem dla niego będzie ukraiński nauczyciel z umiejętnością języka angielskiego lub rosyjskiego. Warto podkreślić, że bielawscy nauczyciele deklarują chęć pracy w nowych oddziałach, jak również na uwagę zasługuje fakt, że do pomocy w pracy z dziećmi zgłaszają się ukraińscy nauczyciele, co daje nadzieję na szybkie udrożnienie komunikacji wśród dzieci z Ukrainy. W późniejszym etapie uczniowie ukraińscy mają trafić do klas programowo odpowiednich. Takie rozwiązanie planowane jest systemowo na okres od 12 do 24 miesięcy. Koordynatorem wszelkich działań, w tym zakresie, będzie Miejski Zarząd Placówek Oświaty w Bielawie, który przy współpracy ze wszystkimi placówkami opiekuńczo – edukacyjnymi zapewni opiekę i podstawową edukację językową dla rodzin dotkniętych wojną.

Od 7 marca ukraińscy rodzice chcący skorzystać z nauki dla swoich dzieci powinni zgłosić się osobiście do Miejskiego Zarządu Placówek Oświaty w Bielawie, celem zapisania dzieci do bielawskich placówek edukacyjnych. Dla usprawnienia organizacji tworzenia oddziałów przygotowawczych i grup świetlicowych pierwsze rozpoznanie potrzeb rodziny w w/w zakresie oraz kwalifikacja do konkretnej placówki odbywała się będzie w Miejskim Zarządzie Placówek Oświaty codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Rodzice proszeni są o przygotowanie dokumentu tożsamości, adresu tymczasowego zamieszkania w Polsce, nr telefonu. W przypadku braku dokumentu tożsamości przyjęcie odbywało się będzie na podstawie oświadczenia, które pomogą wypełnić pracownicy Miejskiego Zarządu Placówek Oświaty w Bielawie. KONTAKT: Miejski Zarząd Placówek Oświaty w Bielawie, ul. Wolności 57 II piętro, tel. 74 645 22 04.

PILNE POTRZEBY MATERIALNE:

-kapcie lub klapki (dla ludzie znajdujący się w hotelach), rajstopy damskie, szlafroki, suszarki do włosów, SKARPETKI, nowa BIELIZNA DAMSKA, męska i MŁODZIEŻOWA, pasta do zębów i szczoteczki, proszki do prania, plyn do płukania, szampony, papier toaletowy, worki na śmieci, kremy do rąk, płyn do płukania, witaminy dla kobiet w ciąży tabletki na stres, uspokajające, syrop i tabletki na gardło, krople do nosa i spray octanisept.

AKTUALNOŚCI: https://www.facebook.com/groups/465915488569305

Następne spotkanie sztabu kryzysowego odbędzie w najbliższych dniach, wraz z przedstawicielami zamieszkujących już w Bielawie wszystkich Ukraińców. (Na dzisiaj zadeklarowanych jest około 250-300 emigrantów).

UM Bielawa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)