Bielawa: Teatr Prawdziwy 55+ - podsumowanie działań w 2016 roku

poniedziałek, 2.1.2017 10:35 1566 0

W lutym 2016 r. przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie powstała grupa teatralna przy założonym w 1982 r. Teatrze Prawdziwym. Nowa grupa została nazwana Teatrem Prawdziwym 55+. W majowej premierze Teatru Prawdziwego 55+ w spektaklu Anioły umierają nocą w reżyserii Włodzimierza Butryma wystąpiły: Maryla Wilińska, Lidia Demków, Krystyna Kamińska, Anna Koprowska, Marianna Pachucka, Wiesława Szwaja, Teresa Zielonka i Grażyna Zwolińska. We wrześniu do grupy teatralnej doszła Barbara Tysz, a w listopadzie Aleksandra Hołub. W spektaklu Anioły umierają nocą reżyser Włodzimierz Butrym znów pokazał kunszt kreśląc złożoność charakteru i duszy tym razem samotnej kobiety.

Spektakl Anioły umierają nocą to sceny w różnych przestrzeniach codziennego życia czterech bohaterek. Widzimy je m.in. w ławce szkolnej, w szkole przy tablicy nauczycielskiej, w restauracji czy przy urzędniczym biurku. Sceny te są tłem do opowieści o życiu czterech samotnych kobiet. W pierwszej scenie poznajemy je zaglądając przez okna, widzimy je przy codziennych czynnościach intymnych jak ubieranie się, czesanie włosów, układanie się do snu. Widzimy je podczas porannych i wieczornych czynności. przy czytaniu książki, piciu mleka czy też popijaniu alkoholu „z gwinta”.

W drugiej scenie widzimy kobiety podczas ich pracy zawodowej. To zwyczajne, nudne codzienne życie jest przerywane scenami w których bohaterki uwalniają się o zwyczajności i uciekają w swoje fantazje. W tej nowej odsłonie poznajemy inne, nowe kobiety, chcące się bawić, tańczyć, poznajemy ich najbardziej skryte marzenia i perwersyjne fantazje erotyczne. Ten inny, lepszy, ciekawszy świat niknie wraz z nastaniem rzeczywistości dnia codziennego, kiedy każda z kobiet znów jest samotna. To samotne życie powoduje frustracje i aspołeczne zachowania. Od czasu do czasu kobiety spotykają się, np. na imieninach czy urodzinach. To są krótkie chwile radości ze wspólnego przebywania razem, wspólnej zabawy z tańcami i toastami. Te chwile są przedłużane sporą ilością alkoholu, by jak najdłużej nie być samą. I znów powrót do pustego mieszkania, do samotnego życia tam gdzie Anioły umierają nocą. 18 października 2016 r. Teatr Prawdziwy 55+ brał udział w Olimpiadzie Teatralnej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zorganizowanym przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. W Olimpiadzie Teatralnej brały udział teatry z całego świata z Japonii, ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, z Francji, Belgii... a przede wszystkim z Bielawy.

Teatr Prawdziwy 55+ przedstawił spektakl Anioły umierają nocą, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem widzów i organizatorów. 19 listopada 2016 r. Teatr Prawdziwy 55+ był w Nowej Soli na Festiwalu Teatralnym META zorganizowanym przez Teatr Terminus A Quo Edwarda Gramonta. W Festiwalu uczestniczyły grupy teatralne z całej Polski. Spektakl Teatru Prawdziwego 55+ został zapamiętany w związku ze swoją oryginalnością w przekazaniu jednego dnia z życia samotnej kobiety. 21 grudnia 2016 r. aktorzy i przyjaciele spotkali się u swojego mentora Włodzimierza Butryma przy stole wigilijnym. W spotkaniu uczestniczyli: Lidia Demków, Krystyna Kamińska, Anna Koprowska, Marianna Pachucka, Barbara Tysz, Agnieszka Bartosz z synem Michałem, Aleksandra Hołub, dr Rafał Brzeziński, Natalia i Paweł Hiler z córka Fryderyką. Spotkanie w domu mistrza Butryma, które wyglądało jak scenografia teatralna pełna manekinów i rekwizytów, było wyjątkowo wzruszające, pełne wspomnień, radości i planów na przyszłość. Uczta wigilijna była przepyszna a do tego doszło wspólne kolędowanie. Gospodarz wigilii ma dar przyciągania osób przyjaznych sobie i otwartych na świat i ludzi. Teatr na stałe współpracuje z Pawłem Hilerem, który towarzyszy wszystkim wyjazdom i robi dokumentację zdjęciową ze spektakli. Obecnie aktorzy Teatru Prawdziwego 55+ pracują nad nowym spektaklem Więcej tu nie powrócę. Przewidziana premiera odbędzie się na przełomie lutego i marca 2017 r.

Źródło: UM Bielawa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)