Co baza firm mówi o sytuacji ekonomicznej powiatu dzierżoniowskiego? Sprawdźmy!

poniedziałek, 4.7.2022 18:50 1385

Czy pandemia COVID-19, rosnąca inflacja i drożyzna mocno poturbowała lokalne firmy, które działają w Dzierżoniowie i lokalnych gminach? Jakie działalności cieszą się największą popularnością wśród lokalnych biznesmenów?

 

Powiat dzierżoniowski — najważniejsze informacje

Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na bardzo dużą gęstość zaludnienia — zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, przypada tu aż 210 mieszkańców na km². W granicach administracyjnych powiatu mieszka około 100 tysięcy osób.

Dwa największe miasta, które znajdują się na tym obszarze, to Dzierżoniów (32 tys. mieszkańców), który pełni funkcję stolicy powiatu oraz Bielawa, gdzie mieszka około 30 tys. osób. Co ciekawe, obie miejscowości są oddalone od siebie o zaledwie 5 km.

Ogromnym atutem tej części Polski jest położenie. Powiat dzierżoniowski znajduje się u podnóża Gór Sowich. Przez Pilawę i Bielawę biegnie żółty szlak, którym można dotrzeć m.in. do schroniska na Zygmuntówce i dalej, na Wielką Sowę, która należy do Korony Gór Polski.

Zachodnią część powiatu przecinają dwie drogi krajowe: 8 (Ząbkowice Śląskie — Wrocław) i 39 w kierunku na Strzelin. Duże znaczenie dla lokalnego ruchu kołowego mają też drogi wojewódzkie:

  • 382 w kierunku na Świdnicę,
  • 383 w kierunku na Olszyniec,
  • 384 (Wolibórz — Łagiewniki).

Mieszkańcy tej części Polski mogą też szybko dotrzeć do międzynarodowego portu lotniczego we Wrocławiu. Jeśli będziemy podróżować drogą S8, to dotrzemy tam w mniej niż godzinę. W podobnym czasie można też dojechać do autostrady A4, którą można dotrzeć zarówno do wschodniej, jak i zachodniej granicy kraju.

Kluczową trasą kolejową jest linia nr 137 (Katowice-Legnica). Ruch obsługują Koleje Dolnośląskie oraz pociągi klasy Intercity, dzięki którym mieszkańcy mogą szybko dotrzeć np. do Jeleniej Góry, Aglomeracji Śląskiej, czy Krakowa.

Na terenie powiatu działa kilku przewoźników autobusowych, w tym PKS Dzierżoniów, ZKM Bielawa, PKS Świdnica i PKS Wrocław. Tak rozbudowana siatka połączeń bardzo dobrze łączy lokalne gminy, dzięki czemu mieszkańcy mogą szybko dotrzeć do wybranego punktu docelowego. Ekosystem uzupełnia kilku prywatnych, lokalnych przewoźników.

Powiat dzierżoniowski to nie tylko świetna baza wypadowa dla fanów turystyki górskiej. Miło spędzą tu czas także ci, którzy lubią zwiedzać. Najcenniejsze atrakcje, jakie znajdują się w okolicy, to m.in.:

  • kościół św. Jerzego,
  • zamek w Niemczy,
  • zamek w Goli Dzierżoniowskiej,
  • średniowieczne krzyże pokutne w Przerzeczynie-Zdroju.

Jak kształtuje się biznes w powiecie dzierżoniowskim?

W granicach administracyjnych powiatu działa ponad 7,5 tysiąca firm. Do ciekawych wniosków można dojść, analizując dane z ALEO.com — największej bazy firm: na terenie Dzierżoniowa i Bielawy znajduje się ponad ⅔ wszystkich przedsiębiorstw z tego obszaru.

Wyraźnie rysuje się przewaga stolicy powiatu, gdzie działa aż 3040 działalności. Sąsiednia Bielawa przyciągnęła 1942 przedsiębiorstwa. Podium zamykają Pieszyce (540 firm). Warto też zwrócić uwagę na to, że znajdujące się w granicach powiatu wsie zgromadziły aż 18,4% działalności z tego obszaru.

ALEO.com informuje, że między lutym a kwietniem 2022 roku, w granicach powiatu pojawiło się 119 nowych firm. Podobnie, jak w większości gmin w Polsce, największym zainteresowaniem cieszą się przedsiębiorstwa budowlane. Tych pojawiło się 27. Na drugim miejscu plasują się usługi towarzyszące dla firm (17), a podium zamykają działalności z branży logistyki i spedycji.

Analizując dane w ujęciu liczby firm na kilometr kwadratowy, najwięcej przedsiębiorstw znajduje się w Dzierżoniowie (91). Stolica powiatu wyprzedziła m.in. Pieszyce (76), Bielawę (65) i Piławę Górną (64).

Jak rysuje się przyszłość firm z powiatu dzierżoniowskiego?

Wiele wskazuje na to, że problemy związane z pandemią COVID-19 powoli odchodzą w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że działalności nie muszą uważać na żadne inne zagrożenia. Dużym wyzwaniem jest galopująca inflacja oraz postępująca drożyzna. To dwa czynniki, które w oczywisty sposób wpływają na potencjał zakupowy mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego.

Jeśli ceny wkrótce przestaną rosnąć, a rząd zapanuje nad inflacją, to jest dość prawdopodobnym, że firmy działające w tej części Polski wciąż będą się rozwijać bardzo dynamicznie. Atutem na pewno jest bliskość Wrocławia oraz mnogość atrakcji turystycznych, jakie znajdujące się tu miejscowości mają do zaoferowania.