Czy urzędnicy na szczeblu wojewódzkim wreszcie porozumieją się w sprawie ulicy Wolności w Bielawie?

czwartek, 18.5.2023 00:30 3727 13

Redakcja Doba.pl w kwietniu bieżącego roku informowała o problemach dotyczących przebudowy ulicy Wolności w Bielawie, która posiada dwóch zarządców – Powiat Dzierżoniowski (odcinek od ronda Bieltexu do marketu Netto) oraz gminę Bielawa (od marketu Netto do placu Wolności).

Właściciele ulicy nie mogą podjąć kroków w sprawie przeprowadzenia kompleksowego remontu ze względu na to, że od sześciu lat urzędnicy na szczeblu wojewódzkim nie potrafią uregulować stanu prawnego drogi. W związku z tym poprosiliśmy Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei o wytłumaczenie dlaczego ten problem nie jest rozwiązany od tylu lat. Poniżej prezentujemy odpowiedzi, które otrzymaliśmy. PATRZ: Czy ulica Wolności w Bielawie zostanie zmodernizowana? [ZOBACZ WIDEO].

                                                                                         Oświadczenie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

 W odpowiedzi na przesłane zapytanie dotyczące uregulowania stanu prawnego działek położonych w Bielawie, w pasie ulicy Wolności, na podstawie informacji uzyskanych z Wydziału Nieruchomości, Rolnictwa i Środowiska od dyrektora Jacka Jemioły, wyjaśniamy, że w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu prowadzone są trzy postępowania administracyjne, dotyczące czterech działek położonych w tej drodze.Postępowania te prowadzone są na wniosek Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego, Starosty Dzierżoniowskiego oraz Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, występującej w imieniu samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wojewoda Dolnośląski zgodnie z obowiązującymi przepisami wydaje decyzje potwierdzające, że poszczególne drogi publiczne, zależnie od posiadanych przez nie kategorii, stają się z mocy prawa, własnością wskazanych w przepisach jednostek samorządu terytorialnego, to jest gmin, powiatów lub w przypadku dróg wojewódzkich - Województwa Dolnośląskiego.

Wyjaśnić należy, że pomimo wielokrotnych zapytań kierowanych do zarządców dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych, Wojewoda Dolnośląski do dnia dzisiejszego nie otrzymał informacji potwierdzającej, że droga krajowa nr 384, która z dniem 1 stycznia 1999 r. stała się drogą wojewódzką, przebiegała przez miasto Bielawa, ulicą Wolności.

Na taki przebieg tej drogi, jak ustalił Wojewoda Dolnośląski, wskazują jednak obowiązujące przepisy prawne, mapy drogowe z lat osiemdziesiątych XX wieku oraz zgromadzone przez Wojewodę dokumenty, w tym decyzje Starosty Dzierżoniowskiego dotyczące budowy obwodnicy miasta Bielawa.
              
Dodać należy, że Wojewoda Dolnośląski, jako organ wyznaczony ustawowo do potwierdzania swoimi decyzjami, nabycia przez poszczególne samorządy terytorialne przysługujących im dróg, może odnośnie działek stanowiących drogi powiatowe i drogi wojewódzkie, wydać decyzję, dopiero po przedłożeniu mu przez powiatowe zarządy drogowe lub Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu, przygotowanej przez te jednostki dokumentacji inwentaryzacyjnej dotyczącej konkretnych działek. Dokumentacja ta musi potwierdzać również, do jakiej kategorii, zgodnie z obowiązującymi przepisami została zaliczona regulowana droga.

Zaznaczyć należy, że powiatowe zarządy drogowe nie mogą występować o uregulowanie na ich rzecz dróg o kategorii wojewódzkiej, a tak jest w przypadku wniosków złożonych do Wojewody Dolnośląskiego przez Zarząd Powiatu Dzierżoniowskiego oraz Starostę Dzierżoniowskiego.
              
Wyjaśnić również należy, że Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu wystąpiła dotychczas do Wojewody Dolnośląskiego w sprawie uregulowania  na rzecz Województwa Dolnośląskiego tylko jednej działki, położonej w pasie ulicy Wolności w Bielawie. W tej sprawie Wojewoda Dolnośląski będzie mógł wydać decyzję dopiero po wydzieleniu z tej działki cieku Bielawica, który zgodnie z przepisami musi pozostać własnością Skarbu Państwa.
              
Na pozostałe działki położone w pasie ulicy Wolności w Bielawie, Wojewoda Dolnośląski, będzie mógł wydać kolejne decyzje dopiero po przedłożeniu mu przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu, dokładnej dokumentacji inwentaryzacyjnej działek podlegających z mocy prawa przekazaniu na rzecz Województwa Dolnośląskiego.

 Wszelkie działania Wojewody Dolnośląskiego w tej sprawie uzależnione są zatem  od tego, kiedy Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu przedłoży mu wymagane prawem dokumenty, umożliwiające Wojewodzie wydanie stosownych decyzji.

                                                              Oświadczenie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu (DSDiK) informuje, że Uchwała Nr XXXIX/717/2001 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie ustalenia przebiegu dróg wojewódzkich na obszarze Województwa Dolnośląskiego oraz Uchwała Nr 147/147/2000 Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego z dnia 4 grudnia 2000 r. w sprawie opinii o przebiegu dróg wojewódzkich w powiecie dzierżoniowskim potwierdzają, iż przebieg drogi wojewódzkiej nr 384 z dniem 1 stycznia 1999 r. w Bielawie obejmował ulice: Waryńskiego, Piastowską, Sienkiewicza, Żeromskiego, Dzierżoniowską.

Podjęcie powyższych uchwał byłą konsekwencją reformy administracyjnej (ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa). Na mocy reformy administracyjnej z dniem 1 stycznia 1999 r. powstał Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich (obecnie DSDiK), właściwy do zarządzania drogami wojewódzkimi na terenie województwa dolnośląskiego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie ustalenia wykazu dróg krajowych i wojewódzkich (Dz.U. z 1998. Nr 160, poz. 1071).

Powyższy przebieg drogi potwierdził również Dolnośląski Urząd Wojewódzki, wydając decyzje uwłaszczeniowe w części na działki wchodzących w pas DW nr 384. W związku z powyższym naszym zdaniem podczas postępowania uwłaszczeniowego doszło do błędnego zakwalifikowania ulicy Wolności do przebiegu DW nr 384 i dlatego nie może być ona przedmiotem regulacji własnościowej na rzecz samorządu Województwa Dolnośląskiego. W konsekwencji ulica Wolności była i jest utrzymywana oraz zarządzana przez innych zarządców dróg i nie jest finansowana przez DSDiK.

W świetle przywołanych wyżej uchwał, faktów i dokumentów zdaniem DSDiK nieprawidłowa byłaby regulacja działek na rzecz Województwa Dolnośląskiego położonych w pasie ulicy Wolności w Bielawie i z takimi wnioskami zwrócimy się niezwłocznie do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przeczytaj komentarze (13)

Komentarze (13)

koryto+ czwartek, 18.05.2023 04:50
A za co bierze pieniądze Rydzyk od PiSuaru?!
czwartek, 18.05.2023 06:09
A ty przygłupie bierzesz pieniądze za pisanie tych głupot?
sobota, 20.05.2023 23:06
On robi to za darmo a Rydzyk doi państwo.
Perun czwartek, 18.05.2023 19:29
A po co się dogadywać? Niech rzucą parę łat jak...
czwartek, 18.05.2023 08:57
A włodarze dlaczego nie interweniują tylko lokalny portalik bije pianę?...
czwartek, 18.05.2023 13:06
Największe parcie na szkło ma ostatnio pan Bolisęga. Wszędzie go
czwartek, 18.05.2023 16:52
Co włodarze mają do tego,że dwie pisowskie instytucje olewają swoje...
A czwartek, 18.05.2023 16:36
Urzędniczy bełkot. Kiedys tego nie pilnowali, dziś o "3 palce"...
czwartek, 18.05.2023 13:08
Pomiędzy Piławą Dolną a Bielawą to chyba 50 zarządców jest...
Dziury w ul.Wolności czwartek, 18.05.2023 12:01
Ale moment, problem dotyczy kawałka ul.Wolności od Ronda Bieltexu do...
czwartek, 18.05.2023 10:43
Kto rządził w latach 2000 i 2001 w województwie i...
Leo czwartek, 18.05.2023 08:59
Wszyscy urzędnicy na szczeblu powinni za błędy płacić wysokie kary...
czwartek, 18.05.2023 00:54
Już wiecie za co biorą pieniądze urzędnicy wojewody ?