Delegacja Dolnego Śląska powróciła z Astana EXPO 2017 w Kazachstanie

poniedziałek, 11.9.2017 08:30 1247 0

Delegacja Dolnego Śląska zakończyła wizytę w Kazachstanie na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017. Władze samorządowe, radni województwa, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji gospodarczych, turystycznych, kulturalnych regionu odbyli w Kazachstanie szereg rozmów dotyczących rozszerzenia współpracy Dolnego Śląska z Kazachstanem.

- Współpraca gospodarcza i budowanie wzajemnych relacji gospodarczych z Kazachstanem
są dla nas bardzo ważne.Kazachstan to olbrzymie możliwości. Ten kraj potrzebuje technologii, które my możemy zaoferować. Musimy zdawać sobie sprawę z istoty samorządu, jak również roli rządu we wzajemnych relacjach gospodarczych - biznes przyjdzie, kiedy ma pewne gwarancje. Podpisane podczas EXPO porozumienia, umowy handlowe i międzyrządowe spowodują, że nasi przedsiębiorcy łatwiej będą się poruszać w gąszczu przepisów. Określą też szerokie spektrum współpracy, zarówno jeśli chodzi o budowanie infrastruktury, fabryk czy wytwarzania produktów na lokalny rynek – mówił na zakończenie wizyty w Astanie marszałek Cezary Przybylski.

O obszarach współpracy przedstawiciele Dolnego Śląska rozmawiali m.in. Margaritą Kapustjanskają- dyrektorem zarządzającym Instytucji Państwowej KAZACH INVEST, Selimem Chazbijewiczem- Ambasadorem RP w Astanie, władzami i Kokczetawu  i obwodu Akmolinskiego. Przedsiębiorcy odbyli spotkania B2B. Równolegle rozmowy toczyły się na szczeblu rządowym. Zdaniem Mariusz Siniora, szefa Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG, dla naszego przemysłu chemicznego, farmaceutycznego czy przetwórczego Kazachstan to możliwość rozwoju w całym regionie azjatyckim i wejścia do Chin. Dodaje, że w strukturze gospodarki Kazachstanu przeważają obecnie duże, państwowe przedsiębiorstwa, które rząd chce sprywatyzować. Polskie firmy nie ukrywają zainteresowania udziałem w tym procesie.

- Polskie firmy odgrywają coraz większą rolę w globalnych stosunkach gospodarczych, a najlepszym tego przykładem jest wrocławska Selena, która w Kazachstanie ma już dwie fabryki  produkujące na potrzeby rynku Azji Centralnej i południowej Syberii, a poza tym obecna jest w 17 krajach na świecie m.in. Brazylii, Korei Południowej, Chinach czy Rumunii. Internacjonalizacja działalności dolnośląskich firm jest jednym z naszych priorytetów, bo ich rozwój to rozwój regionu - podkreśla Mariusz Sinior z DAWG,  samorządowej spółki, która odpowiadała za komponent gospodarczy wizyty dolnośląskiej delegacji w Kazachstanie.

- W tej chwili oczywiście nie można jeszcze mówić o natychmiastowych efektach udziału Dolnego Śląska w EXPO. Dyplomacja gospodarcza to trudne, wielopłaszczyznowe działania, które przyniosą rezultaty w kilkuletniej perspektywie. Bez wątpienia Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w Azji Centralnej, głównie ze względu na strategiczne położenie w geograficznym centrum Azji. Kazachstan to brama do wejścia do całego regionu. Niezwykle istotny jest też fakt jego przynależności do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i wiążące się z tym możliwości handlowe. To nie tylko znakomity rynek sprzedaży, ale też jedno z najlepszych i najbardziej konkurencyjnych miejsc do inwestowania w Azji Centralnej – zaznacza Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jednym z najważniejszych punków promocji Dolnego Śląska na EXPO w Kazachstanie był Dzień Gospodarczy Województwa Dolnośląskiego oraz udział w Forum Kazachstan-Polska, podczas którego prezentowane były możliwości inwestycyjne i eksportowe województwa.Marszałek wskazywał potencjał gospodarczy regionu, bazę naukową i dydaktyczną oraz potencjał turystyczny Dolnego Śląska. Hasło przewodnie prezentacji regionu brzmiało: Lower Silesia. If you want more....

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)