Geoparkowe przygody - przejdź z aplikacją Skryté příběhy - Ukryte Skarby trasami w Polsce i Czechach
Daleko jeszcze? Kto nie słyszał tego pytania podczas rodzinnej wycieczki? Nie jest łatwo wyciągnąć kogoś, szczególnie młodszą cześć naszego społeczeństwa, na pieszą wycieczkę, zainteresować miejscami nie zawsze znanymi turystycznie a dodatkowo opowiedzieć o geologii Sudetów. Mamy na to pomysł! Dziewięć tras w Polsce i Czechach połączone z historią miejsc i rozwiązywaniem zagadek.
Wraz z naszymi zaprzyjaźnionymi geoparkami z Polski i Czech (Geopark Przedgórze Sudeckie i Geopark Ralsko) postanowiliśmy zrobić mały krok, aby te wyjścia w teren uatrakcyjnić i to po obu stronach granicy. Po długich przygotowaniach i wymianie pomysłów od 1 lipca 2022 roku rozpoczęliśmy realizację projektu GECON GAME - w poszukiwaniu skarbów geoparków, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska - Polska (nr projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/21_033/0003121).
Gra terenowa dla całej rodziny
Głównym celem naszego projektu jest rozwój transgranicznej geoturystyki jako formy turystyki zrównoważonej poprzez opracowanie i wdrożenie wspólnego innowacyjnego produktu transgranicznego w dziedzinie geoturystyki. Owym innowacyjnym produktem jest opracowanie dziewięciu tras o nazwie Geoparkowe Przygody w aplikacji Skryté příběhy (Ukryte Historie). Każda trasa jest jednocześnie grą terenową, w którą można zagrać całą rodziną. Dzięki aplikacji (grze terenowej) nie tylko udostępniamy nowe, ciekawe miejsca, ale również lektorzy przenoszą graczy w czasie do historycznych wydarzeń mając nadzieję, że każda rodzinna wycieczka będzie niezwykłą przygodą. Zabawa oparta jest na grywalizacji, a uczestnicy w czasie wędrówki mają do rozwiązanie różne zagadki i zadania.
Wszystkie trasy oparte są na prawdziwych historiach. Staraliśmy się znaleźć jakąś szczególną postać historyczną lub unikalne zjawisko przyrodnicze, by zapoznać zwiedzających z wyjątkowością związanych z nimi miejsc. Na terenie Polski można przejść z aplikacją trasami w Piławie Górnej - gra "Bracia morawscy", przenosimy się w do XVIII wieku, w Złotym Stoku - gra "Skradzione dziedzictwo", w Żelowicach - można tam zagrać w grę "Duch hrabiny" oraz okolicach wzgórza Gromnik - gra "Rycerz - fałszerz pieniędzy". Długość każdej trasy wynosi około kilku kilometrów. Z kolei w Czechach dzięki aplikacji możemy odwiedzić pięć tras w okolicach Liberca. Znajdują się one w miejscowościach Mimoň, Hradčany, Heřmanice, Nové Město pod Smrkem oraz w gminie Hamr na Jezeře.

Wszystkie trasy przygotowane w projekcie są dwujęzyczne i mamy nadzieję, że zarówno po polskiej, jaki i po czeskiej stronie znajdą się turyści z obu krajów ciekawi poznania niezwykłych historii naszego pogranicza. Jeżeli ktoś po ukończeniu trasy i rozwiązaniu zadań pozostanie z niedosytem wiedzy i przygód, może sięgnąć po przygotowany Notatnik Turystyczny, który zawiera alternatywne/rozszerzone trasy i zadania. Na końcu każdej trasy Notatnik prowadzi do miejsca, gdzie znajduje się etykieta, którą przy użyciu miękkiego ołówka można przenieść techniką frotażu w wyznaczone miejsce w Notatniku. Za każde trzy ukończone trasy i odrysowane etykiety otrzymuje się w wybranych punktach informacji turystycznej (gdzie dostępne są też Notatniki) odznakę z logo gry „Geoparkowe Przygody”. Możesz więc zebrać w sumie trzy odznaki w różnych kolorach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej https://geoparkoweprzygody.pl/
Komentarze (1)