Jak Żywioły Działamy z Energią
„Żywiołowa szkoła działa z energią w szkolnej ekopracowni odnawialnych źródeł energii” to projekt edukacyjny Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. J. Tuwima w Bielawie, którego celem jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej dzieci, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw i zachowań w temacie odnawialnych źródeł energii. Prezentujemy kolejny moduł projektu.
„Gorące źródło wiedzy” to tematyka czwartego modułu projektu, który miał na celu pokazanie roli i znaczenia Ziemi, w tym jej wnętrza i możliwości czyli geotermii.
Podczas projektu uczniowie poznawali budowę wnętrza Ziemi, dzięki czemu zrozumieli zjawiska takie jak ruch płyt tektonicznych, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów czy zmiany ziemskiego pola magnetycznego. Mieli okazję poznać fascynujący świat geotermii- energii płynącej z wnętrza Ziemi.
Temat, który z pozoru mógł wydawać się trudny, okazał się niezwykle interesujący. Uczniowie wiedzieli już, że odnawialne źródła ciepła można pozyskiwać ze słońca, z wiatru i z wody, a obecny projekt pokazał im, że pod naszymi stopami kryje się ogromna ilość ciepła, którą możemy wykorzystać do ogrzewania domów, produkcji prądu czy nawet uprawy roślin. Uczniowie dowiedzieli się, że gorące źródła, gejzery i podziemne wody termalne to nie tylko atrakcje turystyczne, ale też realne źródło energii, wykorzystywane m.in. w Islandii czy na Podhalu. Nie zabrakło pracy z mapą, gdzie uczniowie zaznaczali kraje i regiony, gdzie wykorzystuje się geotermię. Wiele emocji wzbudziło odkrycie ,że w Polsce korzysta z wód termalnych szczególnie region Podhala- Bańka Niżna, Bukowina Tatrzańska czy Zakopane.
Produkcja energii elektrycznej z wód termalnych.
Produkcja energii elektrycznej z wód geotermalnych.
Okazało się, że wielu uczniów świetnie radzi sobie z nową tematyką a niektórzy zastanawiali się nad pytaniem co dalej z geotermią w Polsce. Podobnie jak podczas każdego
z wcześniejszych projektów, na zakończenie wskazywali wady i zalety geotermii jako źródła ciepła w ich domach. Zajęcia były nie tylko nauką ale też inspiracją do dalszego poznawania świata i jego zasobów.
Wnioski? To ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie, szkoda że jeszcze tak mało popularne.
Ogrzewanie domu pompą ciepła korzystającą z ciepła gruntu.
W ramach zajęć „Młodzi konstruktorzy” aktywnie brali udział uczniowie klas 4-8 oraz udział w warsztatach techniczno-konstrukcyjnych. W podobnych zajęciach uczestniczyli też uczniowie klas 1-3. w ramach zajęć świetlicowych, którzy następnie zapraszali na specjalnie przygotowane warsztaty międzypokoleniowe swoich rodziców i dziadków. Gościliśmy również na zajęciach dzieci z Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Augustianek w Bielawie wraz
z wychowawcami, podczas których uczestnicy dowiedzieli się również jak działają elektrownie słoneczne, wiatrowe czy wodne orz jak napędzać modele aut wodorowych – nie brakowało świetnej zabawy.
Energia z wnętra Ziemi - energia geotermalna na świecie i w Polsce
Energia geotermalna stanowi źródło o nieograniczonej dostępności. To energia cieplna pochodząca z wnętrza Ziemi, która zgromadzona jest w skałach oraz w wodzie.
Źródła energii geotermalnej można podzielić na następujące grupy:
- grunty i skały do głębokości 2500 m, z których ciepło pobiera się za pomocą pomp ciepła,
- wody gruntowe jako dolne źródło ciepła dla pomp grzejnych,
- wody gorące, wydobywane za pomocą głębokich odwiertów eksploatacyjnych,
- para wodna wydobywana za pomocą odwiertów, mająca zastosowanie do produkcji energii elektrycznej,
Głównym sposobem pozyskiwania energii geotermalnej jest tworzenie odwiertów
do zbiorników gorących wód geotermalnych. W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża.
Geotermia na świecie
Geotermalna energia cieplna jest dostępna na całym świecie, ale jej potencjał różni się
w zależności od regionu. Największe zasoby geotermalnej energii cieplnej znajdują się
w krajach o dużej aktywności geotermalnej, takich jak Islandia, Nowa Zelandia, Włochy
i USA. Jest ona najistotniejszym źródłem energii na Islandii gdzie stanowi ponad 25 % całości produkowanej energii
Energia geotermalna w Polsce
W Polsce wykorzystuje się ją głównie jako źródło energii cieplnej. Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, gdyż 80% powierzchni kraju jest pokryte przez obszary geotermalne. Temperatura wody dla tych obszarów wynosi od 30–130 °C (a lokalnie nawet 200 °C),
a głębokość występowania w skałach osadowych od 1 do 10 km. Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju. Największą ciepłownią geotermalną w Polsce jest Geotermia Podhalańska. Temperatury wód geotermalnych w naszym kraju są zbyt niskie i nie mogą być użyte do produkcji energii elektrycznej.
Geotermia jest jednym z wielu sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a jej rozwijanie może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia zrównoważonej produkcji energii elektrycznej.
Źródła: Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
EKOPRACOWNIA zielone serce szkoły
DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW
WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU
ORAZ
NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
W FORMIE DOTACJI W KWOCIE 74.529,36 zł
Ministerstwo
Klimatu i Środowiska
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
Gospodarki Wodnej
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Komentarze (0)