Dom bez pozwolenia - na co zwrócić uwagę?

poniedziałek, 21.2.2022 11:15 476

Wejście w życie Polskiego Ładu sprawiło, że coraz więcej osób interesuje się możliwością wybudowania domu bez pozwolenia. Jakie warunki należy spełnić? Dlaczego dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są domy modułowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Dom bez pozwolenia - warunki

Jak już wspomniano we wstępie wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło, że coraz więcej osób interesuje się obecnie możliwością wybudowania domu bez pozwolenia. Wynika to z faktu, że nowe przepisy dopuszczają taką możliwość dla budynków, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m² (2 razy większa powierzchnia niż dotychczas). Warto jednak mieć świadomość, że ustawa określa również dodatkowe warunki, które musi spełnić zarówno inwestor, jak i tego typu budynek. Otóż przede wszystkim należy pamiętać, że dom bez pozwolenia ma zaspokajać indywidualne potrzeby mieszkaniowe inwestora, czyli nie może być budowany z myślą o wynajmie. Co więcej, budowa domów bez pozwolenia jest dopuszczona wyłącznie na działkach budowlanych, których powierzchnia minimalna wynosi 500 m². Ustawodawca nie precyzuje technologii budowy takiego domu, w związku z czym może to być budynek murowany, drewniany, czy modułowy, a jego charakter musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://markaeko.pl/domki-bez-pozwolenia/.

Czy warto postawić dom modułowy bez pozwolenia?

W kontekście domów bez pozwolenia najczęściej mówi się o budynkach modułowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że domy modułowe są szybkie w budowie, a zastosowana technologia sprawia, że można je stawiać praktycznie wszędzie. Wybór domu modułowego sprawia, że można w nim zamieszkać po około 2-3 miesiącach od zakupu konkretnego projektu. Oczywiście są to budynki całoroczne, które niczym nie odbiegają tradycyjnemu budownictwu, a w wielu kwestiach nawet go przewyższają. Należy również pamiętać, że całoroczny dom modułowy wymaga przygotowania odpowiedniego fundamentu.

Domy modułowe - zalety

Domy modułowe to rozwiązania, które stają się w Polsce coraz bardziej popularne dzięki licznym zaletom. Oprócz krótkiego czasu budowy oraz możliwości budowy bez pozwolenia zalicza się do nich przede wszystkim:

- uniezależnienie od pogody, czy pory roku - domy modułowe w około 90% powstają w fabryce w związku z czym mogą być wytwarzane o każdej porze roku;

- energooszczędność - zastosowana technologia sprawia, że domy modułowe charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię, a co za tym idzie mniejszymi kosztami eksploatacji;

- możliwość rozbudowy - domy modułowe w większości przypadków można swobodnie rozbudowywać, co następuje najczęściej poprzez doklejenie kolejnego modułu;

- wysokiej klasy technologia - domy modułowe są trwałe i nie pękają, co sprawia że mogą być stawiane praktycznie wszędzie, m.in. na gruncie piaszczystym, czy skalistym.

Podsumowując należy stwierdzić, że budowa domu bez pozwolenia jest jak najbardziej warta rozważenia. Dobrym rozwiązaniem są w takim przypadku domy modułowe, które umożliwiają szybkie zamieszkanie "na swoim". Przykłady tego typu rozwiązań można znaleźć na Markaeko.pl.