Dzierżoniów: początek kwietnia w niebieskich barwach – dla autyzmu

wtorek, 2.4.2019 20:00 621 0

Dziecko, które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzierżoniowski ratusz zaświeci więc na niebiesko, przyłączając się do kampanii „Polska na niebiesko”. Bo to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100, dotyczy on tysięcy dzieci w całej Polsce.

To kolejna edycja działań Fundacji JiM, przygotowanych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. ich tegoroczne hasło brzmi: „Autyzm. Wystarczy zrozumieć”. Głównym celem akcji zwiększanie świadomości autyzmu wśród społeczeństwa. W tym roku skupia się ona głównie na zrozumieniu trudności, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem i akceptowaniu odmiennych zachowań.

Autyzm jest na całe życie. Nie da się go wyleczyć. Nie da się go oduczyć. To nieodłączna część każdej osoby ze spektrum autyzmu. Nie zniknie po podaniu specjalistycznego leku. Wpływa na wiele obszarów życia. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Powoduje, że świat zewnętrzny może być trudny w odbiorze, czasem wręcz nie do zniesienia.

Jednak trudności, z jakim na co dzień borykają się dzieci z autyzmem, to nie wszystkie problemy, z którymi muszą się mierzyć. Stawiają czoła nie tylko własnym przeszkodom, ale przede wszystkim niezrozumieniu, odtrąceniu, braku akceptacji.
Wyobraź sobie, że wyjście z domu jest dla ciebie tak stresujące, że wolisz zrezygnować. Odkładasz zrobienie zakupów, badanie lekarskie, odwiedziny u rodziców. Paraliżuje cię strach przed nieznanym, po drodze czeka tyle dźwięków, które powodują ból. I każdy patrzy. Bo się bujasz, bo mruczysz. Wszyscy widzą, że jesteś inny. Nie musi tak być!

W tegorocznej edycji akcji “Polska na niebiesko” osią komunikacji w social mediach jest konkurs „Podaj dalej!”. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy wygenerować zaszyfrowane hasło (za którym kryje się historia jednej osoby z autyzmem), następnie udostępnić je w swoich kanałach w mediach społecznościowych i wyznaczyć znajomych do rozszyfrowania pozostałych haseł. Uczestnicy zabawy klikają w linki i zostają przeniesieni do panelu rozwiązania hasła. Tam też mogą zapoznać się z całymi historiami oraz wesprzeć działania Fundacji.

UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)