Dzierżoniów: wymiana doświadczeń w oświacie

poniedziałek, 10.4.2017 15:07 507 1

Dzierżoniów był gospodarzem spotkania grupy wymiany doświadczeń działającej przy Związku Miast Polskich. Przedstawicie m.in. Krakowa, Bydgoszczy i Lublina poznali stosowane w naszej oświacie rozwiązania. Jak miasto na tym skorzysta?


- Wymiana doświadczeń w różnych sferach zarządzania miastem jest jedną z form działalności Związku Miast Polskich, a polityka społeczna, oświata i wychowanie jest wśród nich najważniejsza. Samorządy mają już duże doświadczenie i sukcesy w podnoszeniu jakości bazy oświatowej.  Sporo do zrobienia ciągle mamy w obszarze jakości nauczania, m.in. dlatego, że potrzeby uczniów i rodziców cały czas ewoluują. Dzierżoniów jest wśród miast bardzo dobrze zarządzających oświatą, ciągle chce się uczyć i przeznacza na oświatę duże pieniądze. Wyniki egzaminów, program stypendialny oferowany przez dzierżoniowski samorząd, system wsparcia dla uczniów i nauczycieli budzi szacunek. Polacy nie są rekordzistami świata w umiejętności współpracy pomiędzy instytucjami, ale Dzierżoniów potrafi świetnie współpracowac z innymi instytucjami samorządowymi. W Dzierżoniowie tego się wymaga i to przynosi efekty – mówi Tomasz Podkański, zastępca dyrektora biura Związku Miast Polskich.
 
Grupa wymiany doświadczeń składa się z osób zarządzających oświatą i mających na jej kształt i jakość bardzo duży wpływ. Tworzące ją miasta wypracowują standardy, po które sięgają inne samorządy.

Zorganziowane w naszym mieście spotkanie poświęcono systemom wsparcia uczniów ze szczególnymi umiejętnościami i potrzebami edukacyjnymi, finansowaniu oświaty oraz wynagradzaniu nauczycieli. Nie mogło się obyć bez tematu przeprowadzanej właśnie reformy, jednak samorządowcy pragmatycznie skupili się na sposobach rozwiązywania napotykanych problemów.

- Nasza aktywność w tej grupie to przede wszystkim możliwość nauki od najlepszych i sposób na porównywanie się z najlepszymi. Do wysokiego poziomu oświaty dochodziliśmy przez lata. Każdy kolejny stopień wyżej jest trudny do osiągnięcia i wymaga czasu. Po drodze napotykamy wiele zagrożeń mogących ten proces zatrzymać. Udział w pracach tego zespołu znacznie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu i gwarantuje dostęp do nowoczesnych oraz sprawdzonych już rozwiązań – podkreśla burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

Źródło: UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 10.04.2017 20:13
Szkoda, że Bielawa nie korzysta z doświadczeń Dzierżoniowa.