Dzierżoniowski Ośrodek Nauki: ruszają warsztaty dla dzieci i młodzieży

sobota, 11.9.2021 00:11 3969 1

Warsztaty z chemii, fizyki, szachy, zajęcia z robotyki i sensoryki dla dzieci i młodzieży będą organizowane w nowo powstałym Dzierżoniowskim Ośrodku Nauki. Szczegółowe informacje będzie można uzyskać podczas dnia otwartego 14 września, w godzinach od 16.00 do 18.00.

Popołudniowe warsztaty z różnych dziedzin nauki mają rozwijać potencjał twórczy i intelektualny dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat oraz angażować w poznawanie nauki poprzez doświadczenia i zabawę. Propozycja ośrodka z zakresu nauk ścisłych ma uzupełniać działalność Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, gdzie oferowana jest szeroka gama zajęć dla dzieci uzdolnionych artystycznie. Miasto podjęło współpracę z osobami mającymi doświadczenie w prowadzeniu tego typu zajęć w Ząbkowicach czy Świdnicy. W ubiegłym roku szkolnym do rodziców dzieci uczących się w dzierżoniowskich placówkach skierowane zostały ankiety, by zorientować się, jakie byłoby zainteresowanie warsztatami naukowymi. Ich wyniki jednoznacznie wskazują na zasadność tej inicjatywy. Kilka lat temu w Dzierżoniowie sporym powodzeniem cieszyły się warsztaty i wykłady organizowane przez Uniwersytet Dziecięcy Unikids, prowadzone w formie interaktywnej przy pomocy doświadczeń przez naukowców z różnych dziedzin – fizyki, chemii, astronomii, medycyny czy zoologii.

- Rewolucja cyfrowa i rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników ciągle rośnie. Dlatego chcemy pobudzać zainteresowanie naukami ścisłymi wśród najmłodszych mieszkańców Dzierżoniowa. Nauka gry w szachy, programowania, robotyki, drukowania 3D czy podstaw projektowania ma wiele zalet. Po pierwsze wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka. Po drugie uczy logicznego myślenia oraz pobudza wyobraźnię przestrzenną. Zdobywanie nowych umiejętności wymaga cierpliwości, zaangażowania oraz systematyczności, co stanowi podstawę rozwoju osobistego i zawodowego. Szybkie zmiany technologiczne generują potrzebę nieszablonowego podejścia do nauki, szczególnie w obszarach przedmiotów ścisłych – mówi wiceburmistrz Dzierżoniowa Dorota Pieszczuch. - Tego rodzaju dodatkowe zajęcia są, moim zdaniem, inwestycją w rozwój intelektualny dziecka, jak również w kształtowanie jego osobowości.

Dzierżoniowski Ośrodek Nauki mieści się przy ul. Krasickiego 25, kontakt telefoniczny: 507 770 859. Wcześniej w budynku funkcjonował Dzienny Dom Opieki Społecznej. Pomieszczenia zostały odremontowane przez miasto.

APK

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

mieszkaniec poniedziałek, 13.09.2021 16:55
Super sprawa!