Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy - ranking kredytów gotówkowych 2022

poniedziałek, 29.8.2022 12:04 543

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć korzystną ofertę kredytu gotówkowego. Wysokie stopy procentowe i rosnąca inflacja sprawiają, że także koszty bankowego finansowania okazują się dla wielu klientów mniej atrakcyjne niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Na szczęście nie oznacza to, że godnych rozważenia propozycji brak. Jak znaleźć względnie tani kredyt gotówkowy? Wykorzystaj ranking kredytów gotówkowych 2022 i sprawdź kluczowe parametry. Podpowiadamy, jak to zrobić.

1. Kredyty gotówkowe - który jest najkorzystniejszy?

2. Jak wykorzystać ranking kredytów gotówkowych?

3. Jak zmniejszyć ratę kredytu gotówkowego?

Pomocnym narzędziem, by znaleźć kredyt gotówkowy, jest wspomniany ranking kredytów gotówkowych 2022, udostępniany między innymi na direct.money.pl. Pamiętaj jednak, że każda decyzja i konkretna kalkulacja ma charakter indywidualny, dlatego nie istnieje najlepszy kredyt dla wszystkich i w każdym przypadku. Istnieją jednak ogólne zasady umożliwiające selekcję ofert, z których warto skorzystać.

Kredyty gotówkowe - który jest najkorzystniejszy?

Zanim złożysz wniosek o kredyt gotówkowy, przeanalizuj ofertę rynkową - ta zaś jest bardzo bogata. Wszystko zależy od tego, jaka kwota i na jaki cel cię interesuje. Rozważ swoje plany w kontekście domowego budżetu: oblicz ratę kredytu i zastanów się, czy dasz radę ją spłacać bez problemu. Ma na to wpływ zarówno okres kredytowania, jak i twoja zdolność kredytowa.

Według jakich kryteriów wybrać najlepszą ofertę? Sprawdź przede wszystkim:

  • oprocentowanie kredytu gotówkowego,
  • całkowity koszt kredytu - nie sugeruj się wyłącznie oprocentowaniem; o tym, dlaczego, piszemy poniżej,
  • kwestię ubezpieczenia - w niektórych przypadkach ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe, w innych obligatoryjne, ale... opłacalne; dowiedz się, jak wygląda to w konkretnym przypadku,
  • oferty promocyjne.

Niskie oprocentowanie nie zawsze oznacza, że mówimy o najkorzystniejszym kredycie gotówkowym. Bank może bowiem zaproponować klientom niskie oprocentowanie, ale za to zastosować wyższą prowizję za udzielenie kredytu gotówkowego. Z tego względu eksperci sugerują weryfikację RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). To wskaźnik, w którym zabrane są wszystkie koszty i dodatkowe, z jakimi wiąże się kredyt gotówkowy, w tym prowizję, opłatę przygotowawczą czy ubezpieczenie. Może zdarzyć się, że kredyt z oprocentowaniem na poziomie 5% będzie miał RRSO - 13%.

Zawsze zapytaj, ile wynosi całkowita kwota do spłaty i całkowity koszt kredytu gotówkowego oraz sprawdź RRSO - wiele ułatwi aktualny ranking kredytów gotówkowych. Sierpień jest już uwzględniony w najnowszych zestawieniach. Warto wykorzystać także - również dostępny w sieci - kalkulator kredytu gotówkowego.

Jak wykorzystać ranking kredytów gotówkowych?

Korzystanie z rankingu kredytów gotówkowych nie jest skomplikowanym zdaniem. Wystarczy wpisać w pola formularza interesującą cię kwotę oraz okres, przez jaki chcesz spłacać zobowiązanie, a następnie wybrać opcję "zapytaj o kredyt". W niektórych przypadkach masz możliwość wyboru sortowania wyników: przez pryzmat wysokości miesięcznej raty, RRSO czy całkowitej kwoty do spłaty. Dzięki temu łatwiej wyłonisz najtańszy kredyt gotówkowy.

Czasami rankingi proponują od razu kredyt gotówkowy online. Oznacza to, że z poziomu formularza masz możliwość złożenia wniosku do banku, gdzie kredyt gotówkowy udzielany jest po rozmowie telefonicznej lub weryfikacji w sieci.

Jak zmniejszyć ratę kredytu gotówkowego?

Może zdarzyć się, że nawet gdy skorzystasz z przydatnych narzędzi, do których zalicza się kalkulator czy porównywarka kredytów gotówkowych, zaproponowane miesięczne raty są dla ciebie za wysokie. Co można wówczas zrobić?

Jedną z opcji jest wydłużenie okresu kredytowania. Automatycznie cała kwota zostanie rozłożona na dłuższy czas, dzięki czemu miesięczna rata będzie niższa. Musisz jednak pamiętać, że w tym momencie automatycznie ulegnie podwyższeniu łączny koszt kredytu.

Poza tym sprawdź jeszcze dwa elementy: czy rzeczywiście potrzebna jest ci cała ta kwota? Być może dysponujesz oszczędnościami, które możesz potraktować jako swoisty wkład własny, aby środki z kredytu były mniejsze. Przemyśl także temat ubezpieczenia. Niektóre banki traktują polisę jako obowiązkową, inne - obligatoryjną, jednocześnie proponując benefit w postaci niższego oprocentowania lub braku prowizji za udzielenie kredytu. Zawsze jednak jest to opcja płatna.

Dowiedz się, jakie koszty będziesz ponosić z tytułu ubezpieczenia, czy jest to opłata stała czy raczej procentowa, jednorazowa czy miesięczna. Sprawdź też, czy skorzystanie z ubezpieczenia faktycznie jest dla ciebie opłacalne. Czasami nawet gdy bank nie pobiera prowizji, w dłuższej perspektywie polisa się nie kalkuluje - dowiedz się więc, jaka byłaby wysokość miesięcznej raty bez ubezpieczenia.

Można także zmienić sytuację już po tym, gdy zdecydowałeś się zaciągnąć kredyt gotówkowy. Często opłaca się przenieść kredyt do innego banku, wykorzystując to jako okazję do wynegocjowania lepszych warunków.