Jak wygląda rynek pracy w powiecie dzierżoniowskim?

piątek, 19.4.2024 16:25 6144

Interesuje cię praca Dzierżoniów? W bieżącym roku lokalni pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników takich jak elektrycy, kucharze, księgowi czy spawacze. Kto najszybciej znajdzie zatrudnienie? Jaka praca dla uchodźców dostępna jest na Dolnym Śląsku? Sprawdź!

Bezrobocie na Dolnym Śląsku – czy praca w powiecie dzierżoniowskim jest łatwo dostępna?

Jeśli interesuje cię praca Dzierżoniów albo na przykład praca Bielawa, warto na początek zapoznać się z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Pozwoli to oszacować swoje szanse na zatrudnienie w najbliższym czasie oraz dostosować do realiów rynku pracy swoją strategię działania.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało stopy bezrobocia rejestrowanego na koniec lutego 2024 roku dla poszczególnych regionów. Wstępne dane pokazują, że bezrobocie w Polsce jest na poziomie 5,4%., poziom bezrobocia w województwie oszacowano na 4,8%. Warto pamiętać, że zimą i na początku roku bezrobocie może być wyższe w stosunku do pozostałych miesięcy. Z czego to wynika?

Okresowo podwyższony poziom bezrobocia to zjawisko cykliczne. W miesiącach zimowych praca sezonowa ma niższe natężenie, z końcem roku często końca dobiegają też umowy o pracę, które nie zawsze zostają przedłużone.

Według MRPiPS w 2024 roku na lokalnym rynku zatrudnienia dostępne są przede wszystkim oferty dla pracowników produkcyjnych i tych wykonujących prace proste, na przykład pracowników biurowych, pracowników magazynowych i sprzedawców. A czy praca Piława Górna i w innych pobliskich miejscowościach może przynosić satysfakcjonujące zarobki?

Praca Dzierżoniów a zarobki w regionie

Najnowsze dane wojewódzkie Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce stale wzrasta. Z końcem grudnia 2023 roku praca w sektorze przedsiębiorstw oznaczała średnie zarobki w wysokości 8033 złotych brutto. Praca w województwie dolnośląskim w tym okresie dawała przeciętnie 8678 złotych brutto.

Według GUS końcówka 2023 roku przyniosła najwyższe zarobki pracownikom z sektora informacji i komunikacji, którzy mogli liczyć przeciętnie na 13 480 złotych brutto. Praca z dobrymi zarobkami czeka także w przemyśle (9524 złotych brutto), budownictwie (8257 złotych brutto) i przetwórstwie przemysłowym (8013 złotych brutto).

Kto zarabia najmniej? Zgodnie ze sttystykami z grudnia najgorzej opłacana praca, w tym praca dla Ukraińców, ma miejsce w zakwaterowaniu i gastronomii oraz administrowaniu i działalności wspierającej. Średnie zarobki wyniosły w nich kolejno 5851 i 6141 złotych brutto.

Jaka praca w województwie dolnośląskim czeka w 2024 roku?

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak zmiany zachodzące na rynku pracy nie zawsze sprzyjają poszukiwaniom zatrudnienia. Aby praca w Bielawie i innych miejscowościach Dolnego Śląska nie stanowiła problemu, kandydaci powinni przeanalizować lokalne zapotrzebowanie na pracowników. Zawody deficytowe, czyli te, w których brakuje osób do pracy, każdego roku analizuje Barometr Zawodów. Prognoza 2024 dla województwa dolnośląskiego wskazuje na 32 zawody, w których w bieżącym roku jest najłatwiej o zatrudnienie.

Kogoposzukują dolnośląscy pracodawcy? W deficycie są przykład kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, murarze i tynkarze, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości czy psycholodzy i psychoterapeuci. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się także mechanicy pojazdów samochodowych, opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, pomoce kuchenne, robotnicy budowlani oraz ślusarze.

Ze względu na brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy duży deficyt pracowników w powiecie dzierżoniowskim ma dotyczyć pracowników służb mundurowych. Praca w Dzierżoniowie i okolicach powinna być łatwo dostępna również w 33 innych zawodach związanych między innymi z budownictwem, transportem, służbą zdrowia i oświatą. Zaliczają się do nich na przykład:

  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
  • fizjoterapeuci i masażyści;
  • kierowcy autobusów;
  • kucharze;
  • lekarze;
  • nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego;
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących;
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych;
  • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
  • opiekunki dziecięce;
  • pielęgniarki i położne;
  • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych;
  • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
  • pracownicy socjalni;
  • samodzielni księgowi;
  • spawacze